Dotaz 779

Dotaz, 9. 9. 2008

Dobrý den. Našemu synovi je nyní 4 a půl roku. Asi ve třech letech mu bylo diagnostikováno astma (po třech po sobě následujících bronchitidách). Zpočátku se mi zdálo, že snad ani nemocný není. Nekašlal, nepotřeboval léky, byl zcela bez příznaků. Nyní už asi rok pokašlává, i když pískoty, noční kašel, ani astmatické záchvaty nikdy neměl. Nemoc se projevuje spíše jako "přeskakování hlasu" nebo jakási nerozmluvenost a to hlavně po ránu, ale občas i během dne. I přes stále vyšší dávky léků se nedostavuje žádný pokrok. Chtěla bych vědět, zda se může jednat i o jinou diagnózu, a jaké vyšetření bychom mohli požadovat (ORL, stěry i rentgen máme za sebou - vše negativní). Děkuji.

MUDr. Iva Pončáková, 9. 9. 2008

Milá Šárko, podle Vašeho líčení vypadají obtíže Vašeho syna jako problém s hlasivkami. To patří nejvíce do odbornosti ORL. Tento problém může být také způsoben některými inhalačními léky, ale v tomto případě se dá snadno řešit.
Zda chlapec má či nemá astma může, kromě jiných vyšetření, pomoci rozřešit spirometrie, t.j. funkčí vyšetření plic. V tomto věku ho děti již běžně zvládnou.
Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.