Dotaz 790

Dotaz, 15. 9. 2008

E-mail: jitka-janacik@email.cz
Otázka: Dobrý den, dcera je astmatička, ale má zřejmě ještě nějaký jiný souvztažný problém, napíšu vám zprávu z alergologie, kam docházíme i paní doktorka je zcela bezradná a snažíme se najít příčinu obtíží, které dcera má: spirometrie - celkem 4x od února-norm.křivka, bez obstrukce, BDT Ventolinem negativní, iimunocytometrie - hodnoty zcela v mezích normy, vyšetřeníí z ORL - nález fysiologický - hodnoty Ca +ionis normál. Nyní se podává - Symbicort - zcela bez efektu, neovliňuje obtíže. Dcera mívá ataky dušnosti - zcela náhled - dříve jen při velké námaze- dělá lehkou atletiku - běh na 3km - pak potíže s nadechnutím - info od trenera - dýchá správně - dceři nyní bude 13 let a lehkou atletiku dělá od 2.třídy, pak nastály ataky již při menších zátěžích - 100m, 60 m, ale i v klidu - najednou se jí zavře zúží dechová trubice, nemmůže se nadechnout - tím pádem si ani nemůže stříknout Symbicort- začně se jí silně motat hlava a musí si lehnout nebo sednout - to chápu kyslík neokysličuje mozek a nyní byla na 13ti leté prohlídce a má nízký tlak 90/50, obtíže přetrvávají 2-3 minuty, sama jsem u záchvatu byla přítomna 2x - většinou se jí to stává ve škole, na atletice , hlavně v létě na táboře, a byla i na ozdravném pobytu v rakouských Alpách - 14 dní - to lékařka, která tam byla přítomna jí řekla, že je to způsobeno jiným vzduchem (??!!), tam měla pomalu každý den záchvat tohoto druhu, dále jsme byli 14 dní v Řecku a tam měla záchvat 1x. Dcera měří 170 cm, váží 60 kg, bude jí tento měsíc 13 let. Mohli byste mi poradit jaká vyšetření ještě absolvovat? Paní doktorka i já si už nyní myslím, že tyto příčiny nejsou už astmatického původu - dočetla jsem se na internetu, že by mohlo jít i o reflux polykacího traktu nebo i o onemocnění srdce samozřejmě i s tím spojené astma, prosím poraďte mi, jestli máte nějaké zkušenosti, děkuji

MUDr. Iva Pončáková, 15. 9. 2008

Milá Jitko,
podle Vašeho popisu se nejpravděpodobněji jedná o tzv dysfunkci hlasových vazů ( zkratka VCD) . Je to situace, kdy se hlasivky náhle samy sevřou při jejich špatném ovládání.
Pro diagnozu je nutné vyšetření bronchoskopické, nejlépe na dětském plicním oddělení ve FN Motol.
Předtím bych ale doplnila ještě EKG, ECHO (ultrazvuk srdce) spirometrii po zátěži během, spiroergometrické vyšetření.
Vyšetření na gastroesofageální reflux je možné provést také ve FN Motol.
O astma se vůbec nemusí jednat. Léčba VCD spočívá v nácviku správného ovládání hlasivek, léčba tedy nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Kontakty na vyšetření naleznete na internetových stránkách Pediatrické kliniky FN Motol, neváhejte dceru objednat k vyšetření, Váš popis obtíží plně stačí k tomu, aby byla vyšetřena, nejlépe je ale ještě mít souhrn i od ošetřujícího lékaře.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.