Dotaz 8

Dotaz, 30. 5. 2007

Dobrý den, máme 6,5 měsíční dceru, která již od narození trpí atopickým ekzémem. Alergie v rodině není. Do 3,5 měs. kojená potom hypoalergenní mléko a stále trvá. Na těle má suché pupínkovaté červené fleky, na tváři, nohou, rukou. Někdy ji to svědí. Doktorka brala krev na nic se neprokázala alergie. Jaká je vhodná kosmetika pro zklidnění kůže. Zatím (ani od kožní nám nic nezabralo) A může lepek zhoršit stav, když na něj není alergická?

MUDr. Iva Pončáková, 30. 5. 2007

Kosmetika vhodná pro Vaši holčičku je ta, která je určena pro alergiky, s
minimem konzervačních přísad a bez parfemace. V lékárnách Vám nabídnou řadu produktů. Je to velmi individuální, každý si musí vyzkoušet, co nejlépe
vyhovuje. Někomu třeba i Indulona.
Zásadou je ,kůži zbytečně nevysušovat,nemydlit a dostatečně promašťovat. Když to nepomůže, pak přicházejí na řadu masti s kortikoidy na několik dnů (podle závažnosti stavu).
V tomto věku ještě nebývají alergologické testy pozitivní, neznamená to ale, že
Vaše dítě není alergické. Pokusných dietních manipulací se ale vyvarujte. Pouze sledujte, zda některá potravina ekzém vyloženě zhoršuje. Pokud ano, zkuste ji na několik týdnů vysadit. Pokud je to ale výživově důležitá potravina, raději se poraďte s lékařem, čím ji nahradit.
Testy je vhodné za cca 1 rok zopakovat, postupně se mohou stát pozitivními.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.