Dotaz 82

Dotaz, 22. 6. 2007

Dobrý den,
již od narození mám atopický ekzém, kdy se u mě střídají fáze, kdy mě žádná vyrážka netrápí s fází, kdy mám podrážděnou a přecitlivělou pokožku. V posledních týdnech mám však kožní potíže velmi zhoršené - zvláště na obličeji (kolem brady, opuchlé oči), na krku, dekoltu a na rukou (od prstů až po loket).Tyto příznaky se projevují silným zarudnutím, svěděním až pálením, odlupováním kůže, ale můžu říci, že se i celkově cítím unavená, podrážděná. Přemýšlím, čím to může být způsobené - již mám zkušenosti, že v období stresu - zkouškové období na VŠ, mám potíže zhoršené, ale v poslední dobou uvažuji už i o alergii na určitý druh jídla, či snad alergie na pyl. Používám jen dětské krémy na citlivou pokožku a užívám B - komplex. Za jakoukoliv radu Vám děkuji!

MUDr. Iva Pončáková, 22. 6. 2007

Vaše obtíže jsou pro atopický ekzém celkem charakteristické.
Zkuste při zhoršení Aerius nebo Xyzal 1 tabletu denně. K osvětlení vlivu jídla je dobré chvíli si vést přesné záznamy a potom se podezřelému jídlu vyhýbat. Stres ekzém zhoršuje, to je dávno známo. Zkuste ho minimalizovat.
Bylo by dobré provést laboratorní alergologické testy, pokud v posledním roce nebyly provedeny.
Lokálně na kůži při zhoršení můžete krátkodobě - maximálně 7 dní - mazat např. Locoid krém, nebo Elocom. Jsou ale na recept.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.