Dotaz 828

Dotaz, 16. 10. 2008

Dobrý den, od narození jsem astmatik a mám alergie. V dřívějších letech to byla alergie na pyl, prach, roztoče a v 25 letech se přidala alergie potravinová. Z počátku to byla alergie na kakao a pak se k tomu přidal vaječný bílek i žloutek. I když se důsledně vyhýbám těmto potravinám, stále mívám alergické záchvaty které do dvou hodin odeznějí ( bolesti v břiše, výrazně stížené dýchání, průjem, kýchání spolu se silnou rýmou) a po těchto záchvatech jsem celý den hodně unaven. V několika případech jsem přemýšlel o zavolaní rychlé lékařské pomoci ale nakonec jsem to zvládnul. Od svého alergologa jsem dostal lék Medrol, který si při prvních příznacích vezmu. Pokud to je v počátku alergie tato lehce odezní, pokud to je později reakce je silná a nepomůže ani on. Řešil jsem s alergologem také další testy a ptal se jej na testy z krve, protože nedokáži určit přesného původce alergie. Jeho odpověď byla "že to je příliš drahé a nelze tyto testy provést bez určení možných alergenů" Mám proto dotaz: Je možné provést tyto testy, na ostatní možné alergeny vyjma těch, které jsme kožními testy již provedli? Je to skutečně "tak drahé"? Kam se mohu obrátit s ? Děkuji a přeji hezký den

Prim. Mudr. Martin Šmakal, 16. 10. 2008

Milý Petře, testy lze provést na stovky alergenů a drahé to skutečně je. Test na jeden alergen 200-400 Kč, ale ceny se mohou různit.
Pokud se obrátíte na soukromé pracoviště, patrně Vám provedou testů více. Někdy ale stačí detailní a přímo detektivní rozbor situace s odborníkem na potravinové alergie. Jinou cestou je zkusit některé větší pracoviště, kde nemají tak přísně omezený rozpočet.
Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.