Dotaz 893

Dotaz, 6. 12. 2008

Dobrý den, mám 6ti měsíční dceru jejíž bratr je alergik. Od 3 měsíce nekojím, na doporučení lékařky dávám BEBU HA. Nyní dáváme i dva nemléčné příkrmy , kupované, jeden masozeleninový a ovocné pyré.
Můj dotaz zní takto: jaký je váš názor na preventivní používání HA mléka po 6tém měsíci a na oddálení požívání alergizujících potravin až na druhý rok života?
Při pátrání i v odborných kruzích se doporučení diametrálně liší, např. v pořadu Sama doma primář dětského oddělení Bulovka jako novinku v prevenci alergií zásadně odmítá oddalování kontaktu dětského zažívacího traktu s alergizujícími potravinami jako prevenci, naopak tvrdí, že u neprokázaných alergií je nutné i u genetické dispozice alergie podávat tyto potraviny jako u jiných dětí, z důvodu posilování imunitního systému.
Děkuji za názor.

MUDr. Iva Pončáková, 6. 12. 2008

Milá Mileno,
současný názor na preventivní podávání hypalergenních preparátu z preventivních důvodů je takový, že význam má do 4.-6. měsíce, po tu dobu, pokud ještě nedostává další příkrmy (samozřejmě nejlepší je kojení). Pokud již má další příkrmy, ztrácí to význam. Vyřazení dalších rizikových potravin - jako jsou ořechy, buráky , ryby a korýši po dobu 2-4 let je neškodné, ale jeho význam nebyl prokázán.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.