Dotaz 90

Dotaz, 27. 6. 2007

Dobry den,
bude mi letos 28 a bylo mi řečeno, že mám atopický ekzém. Ano opravdu již od raného mládí se mi tu a tam (především v loketních jamkách) vytvářel ekzém, který se během týdne po použití hormonální masti ELOCOM ztratil. Letošní rok jsem však zaznamenal změnu a to sice k horšímu. V podstatě by se dalo říci, že je to rok od roku horší. Mívám zarudlou kůži na stehnech, zádech, pozadí a hřbetech rukou. Toto jsou místa, kde se mi ekzém nikdy neobjevoval. Kůže je mírně vystouplá a načervenalá. Objevující se červené fleky. Vím, že to musím hodně promazávat, ale mám trochu starost, kam až to povede a zdali je možnost pro propuknutí v něco jiného, např. lupenku.
Vyrážka se objeví během jednoho dne či noci, kdy většinou nemůžu spát. Už se mi to děje opakovaně po dobu dvou měsíců, zhruba od dubna.
Moje otázka zní, zdali to nemůže být něco jiného, ku příkladu alergie či nějaký kožní virus. Problém je, že má přítelkyně, která žije se mnou, nic na sobě nezaznamenala. Což by mohlo znamenat, že o virus nejde a nebo to není nakažlivé. Prosím vás o radu, či odkaz na někoho jiného. Nechce se mi opět k doktorovi, který mne "odbude“ tím, že to je atopický ekzém a že je to chronické. Děkuji vám za odpověď či radu. S pozdravem Jakub Hnilicka.

MUDr. Iva Pončáková, 27. 6. 2007

Nejpravděpodobněji se u vás jedná skutečně o zhoršení vašeho atopického ekzému. Ekzém do lupénky nepřechází, dostat ji ale můžete jako každý jiný. Letos je poměrně vydatná pylová sezona, takže zhoršení vašich obtíží může být i na vrub toho. Objednejte se k alergologovi nebo kožnímu lékaři, Ti by Vám měli pomoci.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.