Dotaz 907

Dotaz, 11. 12. 2008

Dobrý den, již více než dva roky se u mě pravidelně obden objevuje úporné svědění po celém těle, většinou na nohou, rukou a zádech a ustoupí až poté, co si vezmu Zyrtec. Byla mi zjištěna alergie na břízu a trávy a moje alergoložka předpokládala, že se jedná o zkříženou potravinovou alergii. Poté, co však problém přetrvával i poté, co jsem žádnou ze zakázaných potravin nejedna, absolvovala jsem nedávno kompletní alergologické a imunologické testy v Imunologickém centru v Praze. Alergie na břízu a trávy se potvrdila, ale žádná potravinová alergie zjištěna nebyla.

Vzhledem k tomu, že problémem úporného svědění trpím nepřetržitě celý rok bez ohledu na kvetení břízy nebo trav, bylo mi řečeno, že se pravděpodobně jedná o obrannou reakci organismu, ale bohužel prý není možné zjistit, čemu se moje tělo brání. Prý to může být i psychické. Nevím, zda to může mít nějakou souvislost, ale tento problém se objevil nedlouho poté, co mi byl odstraněn jeden vaječník.

Nerada bych se smířila s tím, že budu celý život brát Zyrtec, aniž bych věděla, co mi vlastně je, nehledě na to, že nemám dobrý pocit z toho, jaké množství prášků za rok spolykám. Ráda bych se proto zeptala, zda je možné nějak zjistit, co tuto reakci způsobuje. Předem děkuji za radu.

MUDr. Iva Pončáková, 11. 12. 2008

Milá Lucie,
někdy se opravdu na příčinu svědění přijít nedá, nebo to trvá poměrně dlouho. Buďte ráda, že Vám pomáhá Zyrtec, jsou pacienti, kterým nepomůže ani mnohem intenzivnější léčba.
Alergologické vyšetření se musí čas od času opakovat, třeba se potom na něco přijde.

Zdravím van


Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.