Dotaz 940

Dotaz, 13. 1. 2009

Dobrý den, zajímalo by mne, jak se správně léčí (nebo zmírňuje) alergie a zda "neléčená" alergie může negativně ovlivňovat i průběh astmatu? Můj manžel má již od dětství období, kdy se mu oloupou celé dlaně. Dále se mu asi před 12 lety objevila alergie, později se přidalo astma. Alergie se mu velmi zhoršila, občas chodí na vakcíny (některé roky vynechal a tvrdí, že je to stejné s vakcínou nebo bez). Nevím, jestli je správná moje domněnka, že složení vakcín by mělo být různé podle stupně a typu alergie. Proto mě trochu znepokojuje, že za celé to období mu nebyly opakovány alergické testy. S kožními problémy se neléčí - jako dítě dostával kortikoidové masti, které mu nepomáhaly. Na astma mu lékařka předepisuje Pulmicort a Bricanyl. Děkuji předem za odpověď a Váš čas věnovaný mému laickému dotazu.

MUDr. Iva Pončáková, 13. 1. 2009

Milá Lucie, je známo, že neléčená senná rýma zhoršuje kontrolu astmatu. Astma je nemoc celoživotní a musí být léčeno podle závažnosti příznaků, často také celý život.
Dále je známo, že alergenová vakcinace je určitou prevencí rozvoje další alergie. To ale platí zejména pro čerstvě vzniklou alergii. U toho, kdo trpí alergií již mnoho let, nemá ani vakcina velkou šanci stav zvrátit.

Zdravím van

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.