Dotaz 954

Dotaz, 22. 1. 2009

Dobrý den, mám 3letou dceru. Já nejsem alergická (resp. pouze na augmentin), manžel je atopik (ekzém, alergie na zvíř. srst, cigaretový kouř, při podráždění - zejména před zhoršením se počasí, je alergický na jahody, citrusy, uzeniny, alkohol, kys. zelí, kys. okurky; dále má astma od 24 let). Dcera má od 4 měsíce atopický ekzém. O pdzimech podzim mívala alegrickou rýmu (dle švagrové - pediatričky; v podstatě celý podzim + někdy na jaře vodnatá rýma). Identifikovali jsme, že se jí ekzém výrazně zhoršil (na kortikoidy) po jahodách s čokoládou a snězení velkého množství jablek (4-5 kusů/den; manžel na jablka není alergický, jen bratr manžela - tedy strýc dcery). V rodině jsme dceři alergeny dávali později (př. rajčata, celer od 1 roku; citrusy, čokoládu v malém množství od cca 3 let); jen bohužel na hlídání od 1 roku (ač přes upozornění) dcera dostávala alergeny (jahody, čokoládu). Na alergologii dceru obvodní doktorka neposlala a ani jsem to nepožadovala, protože manželovy na testech žádná alergie nevyšla. V současné době (cca poslední rok) je (naštěstí, doufám, že to nezakřiknu:) dcera dobrá, bez vodnaté rýmy a téměř bez ekzému (jen občas se objeví na zadečku / stehně / tváři) - stačíme zahnat vitamínovou mastí. Zirtek už také nedáváme (takže zirtek dcera užívala při obtížích cca od 1. do 2. roku). Žijeme v rodiném domku na vesnici, zvířata nemáme. Jaký je váš názor na tuto situaci? Máme někam chodit a něco řešit (chodíme jen 1x ročně na kožní)?

MUDr. Iva Pončáková, 22. 1. 2009

Milá Dobromilo, at´ dcera dodržuje zcela běžný stravovací režim. vyhýbat se je nutné pouze potravinám, které jí PROKAZATELNĚ ekzém zhoršují. Ostatní může jíst bez omezení.
Žádná další speciání opatření nejsou nutná. Dodržujte pouze běžný režim pro takto staré dítě. Důležité je nekouřit.
Pokud bude dcera mít pouze občas mírné projevy ekzému, není nutné nasazovat dlouhodobou celkovou léčbu. Pokud by se však vyskytly opět příznaky senné rýmy nebo zánětu spojivek, je nutné je léčit.

Zdravím van.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.