Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Alergie jako diagnóza na celý život: opravdu to platí?

Většinou se na nějaký typ alergie přijde v době, kdy je člověk ještě dítě. Se stářím pak nepřichází pouze moudrost. Ukazuje se, že přibývá i případů, kdy se lidé postupně zbavili svých nepříjemných reakcí třeba na slámu, domácí mazlíčky nebo některá jídla. Jak to tedy s „trvanlivostí“ alergií vlastně je?

Prvek individuality

To, jak je alergická reakce vážná, se liší alergen od alergenu a člověk od člověka. Nelze to tedy nijak zobecňovat. Zda si může tělo na vyvolávající zdroj přecitlivělosti zvyknout, je otázkou. Podle některých lékařů je například v případě alergie na oříšky dobré organismus této pochutině čas od času v malých dávkách vystavit. Ukazuje se, že zvýšenou citlivost na oříšky tímto způsobem překoná asi pětina lidí. Čím přesně to je a co tento zázrak způsobuje, zůstává však stále nejasné.

Jak vyladit imunitní systém

Alergie je vlastně přehnaná reakce imunity na konkrétní podnět z okolí. Pokud imunitu posílíte, je tu naděje, že se vaše reakce zmírní. Rozhodně stojí za to to zkusit, neboť není co ztratit. Jak na to?

  • Nechte trávicí systém chvíli odpočinout. Je hodně věcí z jídelníčku, které dávají trávení zabrat a které lze na chvíli vypustit. Zkuste například občas od snídaně do snídaně nejíst a uvidíte, že nepocítíte pouze hlad, ale i určitý pocit lehkosti.
  • Posilujte imunitu zdravou výživou. Jezte ovoce a zeleninu, tedy aspoň tu, po které se nijak neosypete. Tělo potřebuje vitaminy a další tzv. esenciální látky, které si samo vyrobit neumí.
  • Pravidelně cvičte. Nejenom že se tímto způsobem vyzbrojíte proti rýmě a chřipce, ale ještě se navíc budete cítit dobře.
  • Zkuste otužování. Začněte postupně přecházet z teplé vody na vlažnou až chladnější. Nejdříve zkuste krátké intervaly a pak postupně přidávejte.

Šance existují 

Každý reagujeme na podněty z okolí trochu jinak. Proto je možné, že i přes veškerou snahu budete vy ten případ, kdy se imunita rozhodla, že vždy zareaguje a vždy to přežene. Přesto pokud vyzkoušíte popsané způsoby, jak vyladit svůj organismus, určitě nic neriskujete. Možná že výsledek dokonce předčí vaše očekávání.

(dak)

Zdroj: www.livescience.com


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci