Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Alergik na venkově: pozor na inhalační alergeny

Přestože je známo, že venkovské ovzduší přecitlivělým lidem svědčí, mohou se i zde objevit některé zákeřné alergeny. Podzim bohužel nabízí ideální podmínky hlavně pro plísně, prach a roztoče. Obrana spočívá především v prevenci.

Vesnice má svá „ale“

Pobyt na zdravém vzduchu obyvatelům města bezpochyby prospívá. Děti, které vyrůstají na venkově a setkávají se od malička s alergeny, před kterými by ve městě byly uchráněny, jsou zdravější a jejich imunitní systém je odolnější. Nepodléhají tedy alergiím tak snadno. Pokud se ale „městský“ alergik rozhodne změnit prostředí a trávit více času na vesnici, může se setkat s problémy, které ve městě nepoznal.

Nepodceňujte preventivní opatření 

Největší nepříjemností bude pravděpodobně setkání s inhalačními alergeny. Poradíme, jak se čtyřem hlavním alergiím lze úspěšně vyhnout. 

  • Pylová alergie. Jde o nejčastější typ přecitlivělosti, alergeny se nacházejí ve vzduchu a pocházejí z trávy, stromů a květin. Na podzim se alergikům od pylů uleví, chladnější klima je příznivé a z tohoto hlediska je i venkov bezpečný. Vyhněte se ale obloukem seníkům, kde by ještě pořád mohlo číhat nebezpečí.
  • Alergie na zvířata. Jde spíše o reakci na proteiny obsažené v jejich slinách nebo na drobné roztoče ukrývající se v kůži a přenášené i vzduchem. Na venkově se s domácími zvířaty setkáte častěji, pokud tedy trpíte tímto typem alergie, zajistěte si pobyt v prostředí, kam zvířata nemají přístup.
  • Alergie na roztoče. Tito paraziti se živí nejen částečkami zvířecí kůže, ale též si pochutnají i na šupinkách lidské kůže. Nacházejí se v matracích, ložním prádle a potazích, nejlépe se jim pak daří ve vlhkém a teplém prostředí. Nemají rádi přímé sluneční světlo a chlad. Prostředí, ve kterém na venkově přespáváte, by proto mělo být čisté a lůžkoviny pravidelně větrané.
  • Alergie na plísně. Spory plísní jsou téměř všudypřítomné. Najdeme je ve vlhkém prostředí na zdech, na potravinách či rostlinách. Kromě toho, že působí alergie, vedou mnohé z nich i ke vzniku rakoviny. Proti plísním pomáhá časté intenzivní větrání a případně postřik napadeného místa speciálním prostředkem. Na venkově ve starších vlhkých staveních nacházejí plísně ideální podmínky, proto si vyberte ubytování v místě, kde je sucho.

Přestože na vesnici číhají inhalační alergeny doslova na každém rohu, můžete se jim při dodržení zmíněných opatření vyhnout a pobyt na venkovském vzduchu bude doslova balzámem pro vaše zdraví.

(hak) 

Zdroj: www.dailymail.co.uk


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce