Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Jste často unavení a bolí vás hlava? Na vině může být skrytá alergie

Kýchání a smrkání nejsou jedinými příznaky přecitlivělosti. V některých případech může alergická reakce způsobovat i únavu, bolesti hlavy, nebo dokonce deprese. Pokud se za vašimi problémy opravdu skrývá alergie, její léčba může tyto příznaky zmírnit.

Chronická vyčerpanost 

  • Pokud pociťujete extrémní vyčerpání po dobu 6 měsíců a déle, přičemž lékař neobjevil žádnou příčinu vaší únavy, nejspíše trpíte chronickým únavovým syndromem.
  • I když se prozatím přesně neví, jakým způsobem tento syndrom vzniká, až polovina pacientů současně trpí nějakou alergií.
  • Američtí vědci předpokládají, že za chronickou únavou může stát přehnaná odpověď imunitního systému, podobně jako u alergie.

Při léčbě alergií spojených s chronickým únavovým syndromem došlo k rapidnímu zlepšení stavu pacientů. Asi 3/4 z nich po úspěšné terapii přecitlivělosti pocítilo výrazné zlepšení své chronické únavy. U některých pacientů dokonce veškeré příznaky syndromu zcela ustoupily.

Alergií k depresi

Vědci ozřejmili i fakt, že průběh alergie může mít vliv na změny nálad. Jedna zahraniční studie zjistila, že většina pacientů se při akutním průběhu alergie cítí podrážděná, unavená, má problémy se vstáváním a 31 % z nich se cítilo „smutně“. Zdá se však, že spojitost mezi depresí a přecitlivělostí bude mnohem složitější – ohrožen není každý alergik, ale jen menší skupina z nich, na kterou má vliv i vrozený sklon k vzniku depresí.

Utajený viník migrén

Při kontaktu alergenu se sliznicí nosu dochází k otoku, čímž se zhorší odtok hlenu z vedlejších nosních dutin. V nich pak dochází ke zvýšení tlaku a k možnému rozvoji zánětu. A právě zánět dutin může být nejčastější příčinou bolestí hlavy u alergiků. Mezi příznaky těchto potíží patří:

  • pocit tlaku v čele, ve tvářích a za očima,
  • bolesti zubů,
  • žlutý nebo zelený výtok z nosu.

Některé alergie pak nejspíše stojí i za vznikem migrén – z tohoto pohledu jsou dobře známé migrény vznikající u části lidí po požití čokolády nebo červeného vína.

Najděte problém!

Pokud trpíte dlouhodobou únavou, častými bolestmi hlavy nebo depresemi, navštivte svého lékaře a povězte mu o svých potížích. Když nezjistí jinou příčinu, která by vysvětlila původ vašich obtíží, možná za váš stav může skrytá alergie – tu ale můžete s pomocí alergologa odhalit a léčit.

(holi)

Zdroj: www.nbcnews.com


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta