Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Prevence alergie: nepřehánějte to s úklidem!

Rodičovské instinkty velí odstranit z dosahu vše, co by mohlo jakkoli ohrozit děti. Úzkostné matky však někdy zajdou natolik daleko, že se prostředí domova podobá sterilitě operačního sálu. Vědci přitom zjistili, že drobné nečistoty mohou u dětí zabránit vzniku různých alergií, včetně astmatu.

V současné době trápí alergie asi 30 % obyvatel vyspělých zemí a počty případů stále narůstají. Proč tomu tak je, zatím není úplně jasné. Předchozí výzkumy ukázaly, že děti vyrůstající na venkově trpí alergiemi méně než jejich městské protějšky. Důvodem je nejspíše čistší vzduch a vystavení mikroorganismům v půdě. Za viníka přecitlivělosti městských dětí se označuje znečištěné životní prostředí a různé alergeny. Významnou roli však hraje i úroveň čistoty. V zemích s nižšími hygienickými standardy alergie prakticky neznají, zatímco ve vyspělých státech v současnosti probíhá doslova epidemie přecitlivělosti.

Čím více „špíny“, tím lépe

Vědci sledovali po tři roky 467 novorozenců, v jejichž domovech pravidelně měřili hladinu jednotlivých alergenů.

  • Děti, které žily v domech vystaveny alergenům koček, myší či švábů, trpěly alergiemi a astmatem mnohem méně než jedinci vyrůstající v čistotném prostředí.

  • Zajímavostí je, že čím více alergenů se v domácnosti nacházelo, tím menší riziko rozvoje přecitlivělosti malým obyvatelům hrozilo.

  • Úzkostně čistotné domovy naopak u dětí trojnásobně zvýšily možnost vzniku alergie.

  • Výzkum tak potvrdil důležitost některých bakterií a alergenů v rozvoji správně fungujícího imunitního systému. Lékaři se jednoznačně shodují, že i v případě úklidu domácnosti platí „všeho s mírou“.

Ochrana do prvního roku věku

Děti, které byly vystaveny vysokým hladinám alergenů, netrpěly žádnou alergií. Avšak zdá se, že tento ochranný účinek platí jen v případě, že ke kontaktu s možnými spouštěči dochází před završením prvního roku života. Podle výzkumu nemělo pozdější vystavení alergenům žádný vliv na zabránění rozvoje přecitlivělosti.

Pokud se chystáte vycídit každý kout domova, mazlíčky raději stěhujete ke známým a dítě chráníte před veškerým nepořádkem světa, nezapomeňte, že čistota je půl zdraví. A podle nových výzkumů je špína tou druhou polovinou. Úzkostně čisté prostředí totiž brzdí vývoj imunitního systému a způsobuje vznik alergií.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci