Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Školák s potravinovou alergií – hlavní je prevence

Už ve chvíli, kdy je u jejich miminka diagnostikována potravinová alergie, se mnozí rodiče začínají strachovat o budoucí školní léta. A i když se v poslední době problém (nejen potravinových) alergií stal obecně známým, zdaleka ne každá škola ví, jak dětem se speciálními požadavky na výživu vyjít vstříc. Rodičům nezbývá než ptát se, komunikovat a vysvětlovat.

Hlavně bezpečně

Na co všechno si musí rodiče dětí s potravinovou alergií dávat pozor? A jak si být jistý, že škola není místem, kde nebezpečí v podobě alergenů číhá na každém kroku? Nabízíme několik tipů.

  • Výběr školy – máte-li možnost vybrat si z více škol v okolí, investuje čas do nalezení té nejvhodnější. Ptejte se po přístupu této instituce k vašemu problému ještě dříve, než přivedete dítě k zápisu.
  • Stravování – vyřešte tento problém co nejdřív a natrvalo. Pokud je někdo z rodičů doma a dítě má možnost se v poledne vracet najíst, je to nejjednodušší možnost. Přesto zvažte, zda se jedná o dlouhodobě udržitelný stav. Ve vyšších ročnících už z časových důvodů bude nutné, aby se dítě některé dny stravovalo ve škole. Pokud chcete školákovi připravovat doma obědy, které si pak bude moci ve spolupráci se školní jídelnou ohřát samo v mikrovlnce, je nejlepší tento způsob zavést hned. Všichni si na něj zvyknou a dítě se nebude cítit trapně.
  • Buďte předvídaví – jídlo není jen oběd ve školní jídelně. Bonbóny k narozeninám, odměny při nejrůznějších soutěžích nebo jídlo na jiných akcích, tady všude musíte pro své dítě zajistit náhradní zdroje. Spolupracujte s učiteli a včas jim dodejte nezávadné alternativy potravin, aby se váš potomek necítil vyřazen z kolektivu.
  • Šikana – ujistěte se, že škola včas zarazí případné pokusy o ponižování. Každá odlišnost vzbuzuje zájem ostatních dětí, který může někdy přerůst až v šikanu. Mluvte s dítětem o situaci ve třídě a ujišťujte se, že není přehlížené nebo nemusí snášet ústrky ze strany spolužáků.

(vek)

Zdroj: www.allergicchild.com


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity