Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Co je alergie : Alergická reakce

Jaký je princip alergické reakce?

Imunitní systém zdravého člověka tvoří množství protilátek proti škodlivým vetřelcům. Alergik má dědičnou vlohu tvořit speciální protilátky – imunoglobuliny E, zkráceně IgE – proti neškodným látkám. Organismus zdravého jedince si těchto látek ani nevšimne, jeho imunitní systém je k nim lhostejný. Látky vyvolávající alergii nazýváme alergeny.

Po opakovaném kontaktu s alergenem začne proti němu pacient tvořit IgE protilátky. Ty kolují v krvi do té doby, než naleznou "své" buňky. Jsou to žírné buňky, hojně rozeseté ve sliznicích dýchacích cest a zažívacího traktu. Za normálních okolností slouží k obraně proti parazitům. U alergiků se na ně navěsí IgE protilátky a číhají tu na svůj alergen. Každý jednotlivý, specifický typ IgE má specifický "radar" na jednotlivý alergen. Proto jsou někteří lidé alergičtí pouze na kočičí alergen (mají pouze IgE protilátky proti kočičímu alergenu), jiní jsou alergičtí téměř na vše, protože mají různé typy IgE protilátek.Alergeny, alergeny.

Při dalším setkání je alergen zachycen radary IgE protilátek na žírných buňkách. Signál o této události je přenesen do nitra žírné buňky, a ta reaguje uvolněním chemických působků (mediátorů) do svého okolí. Nejdůležitějším z nich je histamin.

Mediátory a histamin již přímo způsobují příznaky alergie – otok sliznic, svědění, kýchání, hvízdání a další. Mediátory ale také přitahují do místa reakce další imunitní buňky, a alergický zánět je tak dále udržován v chodu.

Stále není zcela jasné, proč některé látky vyvolávají alergie a jiné ne, a naopak, proč na alergen nereaguje každý alergicky. Nejdůležitějším faktorem určujícím možný vývoj alergie je dědičnost. Pokud je někdo z rodičů alergik, je zvýšená pravděpodobnost alergie pro dítě.

Více na obrázku.

Animovaná alergie:
www.alegent.com
www.healthscout.com

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta