Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Léčba alergie : Kortikoidy

Kortikoidy

K nejsilnějším lékům na alergii, které ale také mají nejvíce nežádoucích vedlejších účinků, patří kortikoidy, tj. uměle vyrobené hormony kůry nadledvin, které již ale působí mnohem méně cíleně. Potlačují imunitní odpověď, tlumí zánět a zasahují i do řady dalších dějů. 

Podání kortikoidů musí být co nejvíce zacíleno na postiženou tkáň, protože ovlivnění celého organismu není žádoucí. Při takovémto způsobu podávání jsou velkým přínosem v léčbě astmatu i dalších forem alergií. Existují v podobě očních i nosních kapek, nosních sprejů, sprejů a prášků k inhalaci, tablet a injekcí. Jejich volba patří pouze do rukou odborníka. Při podávání celkovém (tablety nebo injekce) mají po nějaké době již řadu nežádoucích vedlejších účinků. Je to například odvápnění kostí, zpomalení růstu u dětí, obezita, rozvoj cukrovky, křehkost kůže, snadnější tvorba modřin a další. Při podávání inhalačním nebo v nosních sprejích a očních kapkách však k takovým vedlejším účinkům naštěstí nedochází, a proto se ho není třeba bát.

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR