4 mýty a pravdy o plísních

Ten boj mnozí z nás svádí často a opakovaně, leč se značně nejistými výsledky. Plíseň mívá mnohokrát navrch, ať už se vyskytuje na stěnách, nebo v koupelně. Její vinou nás trápí i značné alergické potíže.

Ten boj mnozí z nás svádí často a opakovaně, leč se značně nejistými výsledky. Plíseň mívá mnohokrát navrch, ať už se vyskytuje na stěnách, nebo v koupelně. Její vinou nás trápí i značné alergické potíže. Tohoto nezvaného hosta doprovázejí navíc i různé pověry, které náš článek uvádí na pravou míru.

  1. Mýtus: Existuje pouze jeden druh černé plísně a ten je velmi nebezpečný.

    Pravda: Ve skutečnosti se vyskytuje několik druhů plísní, které mohou mít černý vzhled. Typ černé plísně, který způsobuje mnoho zdravotních problémů, se nazývá Stachybotrys. Existuje ale několik dalších typů černých plísní, kterých se obávat nemusíme.

  2. Mýtus: Obávaná je pouze a jenom plíseň černá. Další druhy nejsou nebezpečné.

    Pravda: Plíseň může mít různé barvy, třeba i oranžovou, bílou nebo modrou. Barva souvisí se sporami, které plíseň produkuje, a nemá žádný vliv na to, zda je pro nás konkrétní plíseň nebezpečná, či ne. Například na stěnách se může dařit bílé plísni, a i když vypadá celkem neškodně, je pro zdraví stejně nebezpečná jako některé druhy černých plísní.

  3. Mýtus: Plíseň odstraníme snadno bělicím roztokem chloru.

    Pravda: Chlor není v žádném případě látka, která plíseň dokáže naprosto zlikvidovat. Navíc jsou bělicí prostředky na bázi chloru zdraví škodlivé. Druhým problémem je samotný bělicí prostředek, který je vyrobený na bázi vody. Ta je přitom „přítelkyní“ plísně. Prosakuje například povrchem, na který prostředek s obsahem chloru aplikujeme, a dodává tak plísni živnou půdu pro další růst. Malé ostrůvky plísně odstraňte běžným saponátem určeným pro úklid, ujistěte se však, že místo řádně vyschne. Jen tak plísni nedáte šanci znovu růst.

  4. Mýtus: Plíseň na stěnách přemalujeme pokojovou barvou a bude vyřešeno.

    Pravda: Je to podobné jako strčit hlavu do písku a myslet si, že problém je pryč. Plíseň nelze přemalovat, ve skutečnosti ji nátěrem nakrmíme. Za několik měsíců pak můžeme zjistit, že barvou prorůstá, nebo se nátěr začne od stěny odlupovat. Plíseň musí být odstraněna před aplikací pokojové barvy! A to i tehdy, když používáme protiplísňový nátěr.

(skl)

Zdroje:
www.mouldfacts.ca
www.moldbacteria.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje