Alergici, už nyní připravte tělo na novou sezónu

I když obtíže spojené s přecitlivělostí na pyl v zimě nepociťujete, neznamená to, že alergie jako taková zcela vymizela.

I když obtíže spojené s přecitlivělostí na pyl v zimě nepociťujete, neznamená to, že alergie jako taková zcela vymizela. Aby se s příchodem pylové sezóny opět vaše potíže neprojevily, připravte se již nyní – alergenová imunoterapie může učinit organismus mnohem odolnějším.

Dobrovolný kontakt

Nepříjemné alergické příznaky lidé obvykle zahání antihistaminiky, tedy léky, které sice obtíže zmírní, neléčí však vlastní onemocnění. Tzv. specifická alergenová imunoterapie, kterou můžete zahájit již v období, kdy žádné symptomy přecitlivělosti nepociťujete, ale působí zcela odlišně. Lékaři při ní alergikovi podávají postupně se zvyšující množství obávaného alergenu, například ve formě podkožních injekcí. Výsledkem je zvýšení tolerance imunitního systému vůči této látce. Zjednodušeně řečeno: až se příště tělo setká kupříkladu s pylem ambrózie, neskončí toto setkání slzením a kýcháním, jako tomu bylo doposud.

Léčba není pro každého

Alergenová imunoterapie nebo také desenzibilizace není však léčbou, kterou může podstoupit každý alergik. Vhodná je zejména v následujících případech:

Nejčastěji se proto tato terapie využívá u alergií na:

Účinná, ale ne bez rizik

Podle odborníků je léčba, která trvá od 2 do 3 let, účinná v průměru u 8 nemocných z 10. Přináší však s sebou také jistá rizika, a to včetně rozvoje anafylaktické reakce. Z tohoto důvodu musí být prováděna pouze lékařem zkušeným v oboru a s potřebným vybavením.

Specifická alergenová imunoterapie představuje vysoce účinnou léčbu některých typů přecitlivělostí. Díky ní se již řada nemocných dlouhodobě zbavila obtěžujících alergických příznaků. Zeptejte se i vy na možnost jejího uplatnění svého lékaře.

(veri)

Zdroje:
www.allergyclinic.co.nz
www.remedia.cz

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje