Alergická onemocnění imunitního systému zlepšují plodnost žen

U  žen trpících sennou rýmou nebo ekzémy se v daleko menší míře vyskytuje neplodnost než u jejich zdravých protějšků.

U žen trpících sennou rýmou nebo ekzémy se v daleko menší míře vyskytuje neplodnost než u jejich zdravých protějšků. Alespoň to tvrdí vědci z Velké Británie. Zdá se dokonce, že úspěšnost početí je u alergických pacientek mírně vyšší.

„Je to důležité zjištění, které má výrazný dopad jak na samotné pacientky, tak na jejich ošetřující lékaře,“ prohlašuje doktor L. J. Tata a jeho kolegové z univerzity v britském Nottinghamu v květnovém vydání prestižního amerického odborného časopisu.

V průzkumu vědci pozorovali plodnost u téměř půl milionu žen ve věku 15–44 let po dobu 10 let. Třináct procent zkoumaných trpělo astmatem, 14 procent mělo ekzém a u 12 procent se vyskytovala senná rýma. Šest procent žen trpělo dvěma z výše uvedených onemocnění a jedno procento všemi třemi.

Skupina lékařů vedená doktorem Tatou nezjistila statisticky významný rozdíl v plodnosti u žen trpících astmatem a u žen bez přítomnosti astmatu, ačkoliv astmatičky vykazovaly v období mezi jednadvacátým a třicátým rokem života mírně vyšší plodnost než jejich zdravé kolegyně.

Ženy se sennou rýmou nebo ekzémem se ale ve studii ukázaly jako plodnější v porovnání se skupinou bez alergického onemocnění. Obdobný jev byl pozorován i u pacientek trpících ekzémem i sennou rýmou zároveň, popřípadě ještě současně nemocných astmatem. Zdá se tedy, že alergická onemocnění sice na jednu stranu život zatěžují, v určitých situacích však taková „vyšinutost“ imunitního systému nemusí být na škodu.

Důvody, proč se právě alergie mohou podílet na zvýšené plodnosti u žen, nejsou zcela jasné. Doktor Tata a spolupracovníci z jeho týmu se domnívají, že nerovnováha buněk imunitního systému, která je v případě alergického onemocnění zodpovědná za jeho příznaky, se nějakým způsobem podílí na zvýšení pravděpodobnosti početí. „Současná úroveň pochopení imunitního systému ve vztahu k celému organismu je zatím nedostačující,“ poznamenává doktor Tata.

„Naše výsledky jednoznačně potvrzují, že procento plodných žen trpících astmatem, sennou rýmou nebo ekzémem není nižší než u jejich nealergických vrstevnic“ uzavírá doktor Tata.

(ver)

Zdroj: AP, Reuters
 


Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje