Alergická rýma a astma

Alergická rýma je celosvětový zdravotní problém, který významně ovlivňuje kvalitu života pacientů. Často je doprovázena alergickým zánětem spojivek a astmatem. Vzhledem k častým poruchám spánku u alergické rýmy je negativně ovlivněná i fyzická aktivita, pracovní a studijní výkon, i když u astmatu se dá říct, že fyzická aktivita může být ovlivněná výrazněji.

Alergie je onemocnění celého těla, které se může projevovat na více místech. Na kůži může způsobovat ekzém, na sliznicích dýchacích cest vede k produkci hlenu či otokům. Na sliznici zažívacího traktu napomáhá vzniku změn, které vedou třeba k průjmům. Způsobuje svědění na spojivkách a slzení očí. Navíc bývá doprovázena i celkovými reakcemi organismu.

Projevy alergie se mění s věkem, což bývá někdy označováno jako tzv. "alergický pochod". Alergie začíná ekzémem a potravinovou alergií v kojeneckém věku. Dále se může postupně rozvíjet směrem k projevům alergie dýchacích cest – rýmě a astmatu. Mnoho studií ukazuje, že včasná léčba prvních projevů alergie může zabránit projevům dalším, nebo je aspoň zmírnit.

Sliznice celého dýchacího systému od nosu po průdušky mají mnoho společného. Není proto divu, že neléčená alergická rýma významně zhoršuje i astma. Téměř polovina pacientů s alergickou rýmou má zároveň astma. Ve většině případů rýma astmatu předchází, takže bývá někdy označována jako preastmatický stav. Rýma v časném dětství zdvojnásobuje riziko astmatu v jedenácti letech věku. Až 80–90 % astmatiků trpí chronickou alergickou rýmou.

Odborné společnosti proto doporučují rutinně vyšetřovat pacienty s každým jednotlivým alergickým onemocněním i na ostatní možné projevy, které dosud pacient neuvádí. Astmatici například svou rýmu podceňují. Pacient s alergickou rýmou by měl být vyšetřen i s ohledem na možné astma a zánět spojivek. Teprve současná léčba všech postižených orgánů přinese největší úspěch v léčbě alergického onemocnění. Pamatujte, že alergie je vždy onemocněním celého těla.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje