Alergická rýma se může projevit i svěděním nosu a nosohltanu

Rýma. Každý se s ní někdy setkal, každý zjistil, že rčení "neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden" často platí doslova a do písmene. Navíc lékaři znají rýmu klasickou a alergickou.

Rýma. Každý se s ní někdy setkal, každý zjistil, že rčení "neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden" často platí doslova a do písmene. Navíc lékaři znají rýmu klasickou a alergickou. Oba druhy mohou mít velmi podobné příznaky, lze je proto od sebe odlišit jen nesnadno. Jak tedy vypadá rýma u alergiků?

Alergická rýma patří k nejčastějším chronickým onemocněním. Trpí jí nejvíce děti a mladí dospělí. V některých zemích postihuje až 40 procent adolescentů. Projevuje se svěděním nosu, kýcháním, vodnatou rýmou a otokem nosní sliznice, který vede k ucpání nosu. Někteří pacienti mají v pylové sezoně i pocity svědění patra a nosohltanu. Zhoršují se po požití potravin, které mají zkříženou reaktivitu s pylovými alergeny. Na jaře, v době kvetení břízy, může být alergik na pyl břízy zvýšeně citlivý na konzumaci jablek nebo lískových ořechů. Svědí ho patro, otékají rty a sliznice úst. Po skončení pylové sezony se reakce mohou zmírnit. K nepříjemným projevům pylové alergie patří i záněty spojivek, pálení, svědění a slzení očí.

Vyhněte se alergenům

Léčba začíná stejnými opatřeními jako u všech typů alergie. První je snaha se alergenům vyhnout. V domácím prostředí lze učinit opatření k zamezení prašnosti a omezení výskytu zvířecích alergenů. Horší je to při alergii na pyly. V době nejvyšších koncentrací pylových zrn v ovzduší je lépe se držet doma, nejčastěji v dopoledních hodinách. Po pobytu venku je nutné se od pylových zrn očistit, převléci se a umýt si vlasy. Konzumaci potravin, které vyvolávají obtíž, je také nutné se vyhnout, alespoň v době pylové sezony. Pokud jsou reakce závažné, pak je zákaz vyvolávajících potravin většinou trvalý.

Spreje a kapky uleví

Pokud tato opatření nestačí, je nutné podávání léků. Některým pacientům stačí tabletky antihistaminik, někteří potřebují i další léky. K dispozici jsou léky v podobě sprejů nebo kapek, které se podávají přímo na postižené sliznice nebo spojivky. Tento způsob podání má výhodu v minimálním ovlivnění celého organizmu, a tak mohou být bezpečně léčeny i těhotné ženy.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje