Alergie může propuknout i během vánočních nákupů

S prvními sněhovými vločkami začíná i ta pravá předvánoční nakupovací horečka. A protože je zima a nic v té době nekvete, člověk by si myslel, že bude mít od alergie na nějaký čas pokoj.

S prvními sněhovými vločkami začíná i ta pravá předvánoční nakupovací horečka. A protože je zima a nic v té době nekvete, člověk by si myslel, že bude mít od alergie na nějaký čas pokoj. Opak ale může být nepříjemnou pravdou.

Alergie nectí kalendář ani dobré mravy

Alergie si totiž rozhodně počasí nevybírá a útočí po celý rok. Může nás tak přepadnout klidně i při vánočních nákupech, třeba při výběru dárků pod stromeček. Zatímco se v obchodě rozhodujeme, jestli svetr pro babičku bude červený, nebo modrý, vznáší se kolem nás ve vzduchu spousta prachových částic. Ty se poklidně od loňských Vánoc celý rok usazovaly na uskladněné vánoční výzdobě, aby mohly být v čase předvánočním, kdy se jimi obchody zase vyzdobí, v uzavřených a málo větraných budovách vířeny klimatizací. A ten, kdo má alergii na prach, si určitě minimálně pěkně zakýchá.

Průduškám astmatiků také příliš neprospívá kouř ze zapálených vonných svíček či krbů a alergizovat mohou i různé spreje, které mají za úkol místnosti hezky vánočně provonět. V nákupních centrech, kde se pohybuje velké množství lidí, také stoupá vzdušná vlhkost. Ve vlhku a v teple se výborně daří plísním. Jejich spory pak dokážou vyvolat i těžkou alergickou reakci.

Vánoční stromky se tváří nevinně, ale…

Dalším zdrojem alergenů mohou být vánoční stromečky, které nechybí téměř v žádném obchodě. A to jak živé, tak umělé. Umělé stromky a vánoční ozdoby mohou dráždit alergiky, protože je na nich usazený prach. Živé stromky, ačkoli byly nařezány dávno před svým prodejem, mohou mít na sobě kromě prachu hlavně různé pyly a spory plísní. A pokud byly chemicky ošetřovány, tak samozřejmě také zbytky různých chemických látek. To vše v kombinaci s nedostatečnou ventilací v uzavřených prostorech může vyvolat různě silnou alergickou reakci.

(jas)

Zdroj: www.helium.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje