Alergie na prach? Ne, na vině jsou roztoči!

Až 80 % lidí s astmatem vadí alergeny, které obsahuje trus prachových roztočů, pylová zrnka nebo spory plísní, které se nacházejí v prachu. I proto je vlastně termín alergie na prach poněkud nepřesný.

Až 80 % lidí s astmatem vadí alergeny, které obsahuje trus prachových roztočů, pylová zrnka nebo spory plísní, které se nacházejí v prachu. I proto je vlastně termín alergie na prach poněkud nepřesný.

Střet pojmů

Roztoči jsou pro alergiky a astmatiky velkým nebezpečím. Bývají nejčastější příčinou přecitlivělosti, které se dříve říkalo „alergie na bytový prach“. O nic takového však ve skutečnosti nejde – pravou příčinou jsou alergeny, které jsou obsaženy v trusu roztočů, konkrétně bílkoviny. Tyto proteiny napadají dýchací cesty a způsobují typické příznaky, jako je rýma, astma či atopická dermatitida.

Bydlí ve vašich matracích

Domácí roztoči jsou všude ve vašem bytě, ale nevidíte je. Daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí – nejpříznivější je pro ně vlhkost vzduchu v rozmezí 70–80 %. Ovšem k tomu, aby rostli, jim postačí i 60 %. Proto je najdete hlavně v matracích, polštářích a podobně. Když v noci spíte, zbavujete se odumřelých kožních buněk. Pokud se dostanou do matrace nebo polštáře, vlhkost z vašeho těla přiláká roztoče, kteří se odumřelými kožními buňkami živí.

Jak se roztočů zbavit 

(aši)

Zdroje:
www.netdoctor.co.uk
www.dailymail.co.uk

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje