Alergie na pyly, ale na jaké aneb Na co si dát pozor na jaře

Pyly jsou častou příčinou nepříjemného zánětu nosních sliznic. O které pyly se však přesně jedná a jak se jim vyhnout?

Pyly jsou častou příčinou nepříjemného zánětu nosních sliznic. O které pyly se však přesně jedná a jak se jim vyhnout?

Alergie na pyly je jedna z nejčastěji se vyskytujících alergií. Které rostliny jsou však nejčastěji zodpovědné za spouštění alergické reakce? Podle ročních období, a tím tedy dle doby květenství se během roku můžeme setkat s různými alergeny. Pojďme se na ně teď podívat.

Alergie na pyly v jarním období

Bříza

Jednoznačně nejvýznamnějším alergenem jarního období je bříza. Tento krásný strom s běloskvoucí kůrou uvolňuje do ovzduší přímo astronomické dávky alergizujících pylových zrn. Navíc je vlastní pylové zrno břízy jedním z nejsilnějších alergenů. Je také dobré si uvědomit, že bříza patří botanicky do stejné rodiny jako olše a líska. Ty kvetou o něco málo dříve nežli bříza a nezpůsobují obvykle tak silné alergické reakce. Nicméně je-li osoba alergická na olši či lísku, je velká pravděpodobnost, že se u ní dostaví i alergická reakce na břízu.

Habr a jasan

Dalšími významnými alergeny jsou v tomto období habr a jasan. Koncentrace těchto alergenů ve vzduchu je zpravidla nejvyšší od konce března do konce dubna. Habr se může vyskytovat již o něco málo dříve, alergici by si na něj měli dávat pozor již alespoň od poloviny března.

Jakým místům se tedy v dubnu raději vyhnout?

Jak jsme již zmínili, bříza je jedním z nejdráždivějších alergenů a její další silnou stránkou je i její hojný výskyt. Je přítomna ve většině typů lesů. Jediné prostředí, které jí nesvědčí, jsou přímořské kraje, to však v našich končinách oceníme jen na dovolené. Habr roste rovněž v lesích, zvláště v méně udržovaných houštinách. Zároveň bývá s oblibou použit do výsadby živých plotů. Na jasan pak natrefíme v listnatých lesích, ale pozor, i ve velkých městech, kde může být použit jako součást zeleně různých alejí a parků.

Se slunným jarním obdobím přichází tedy bohužel i pro alergiky nepříjemné období. Z výše uvedeného je patrné, že zodpovědné jsou zejména pyly stromů, z nichž nejagresivnější je bříza.

(bak)

www.lamutuellegenerale.fr Garteiser, M.: Alergie na pyly, ale na jake pyly?, 2014

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje