Alternativní postupy léčby u alergiků

Jakýkoli klinicky neověřený léčebný postup jako například homeopatie má v řadách odborníků i samotných pacientů své příznivce i odpůrce.

Jakýkoli klinicky neověřený léčebný postup jako například homeopatie má v řadách odborníků i samotných pacientů své příznivce i odpůrce. Lze alternativní medicínu aplikovat při výskytu alergie?

Někdo se se svými obtížemi bez obav svěří do rukou lékaře – alergologa či imunologa – a pevně věří, že mu klasická medicína pomůže. Jiný má s tímto druhem léčby nepříliš dobré zkušenosti, a proto hledá alternativy. Mnoho lidí se při astmatických a alergických projevech obrací na lékaře, kteří kromě tzv. západní medicíny respektují člověka jako celek a využívají k léčbě další, u nás méně tradiční postupy. Může jimi být ajurvéda, akupunktura, homeopatie, ale i jóga, reiki či muzikoterapie.

Alternativní medicína má oproti klasické tu nevýhodu, že její výsledky nejsou ověřeny množstvím relevantních klinických studií. Nicméně jsou ověřeny mnohasetletou či tisíciletou tradicí. Pokud člověk u sebe zaznamená jakékoli alergické reakce, měly by jeho kroky vést v první řadě ke specialistovi – nejlépe alergologovi. Ten různými testy a vyšetřeními (spirometrií, rhinometrií, krevními testy atd.) určí druh a závažnost alergie a doporučí léčbu.

Není na škodu, když se člověk sám snaží se svou alergií „pracovat“. Například dechová cvičení při józe, tzv. pránájáma, jsou výborným pomocníkem pro astmatika. Osvojením si třeba techniky tzv. jógové vlny, kde člověk dýchá do břicha, hrudníku a do oblasti pod klíčními kostmi, si skvěle zvyšuje svoji kapacitu plic a čistí tak i málo používaná a dostupná místa v dýchacích orgánech. Tím se zbavuje škodlivin a postupně své astma může dostávat více pod kontrolu. Samozřejmě tento postup nenahrazuje medikamentózní léčbu!


Alternativní postupy nejsou sice klinicky ověřené, nicméně to neznamená, že by nemohly fungovat. Můžete s jejich pomocí dostat pod kontrolu například stres, který má na zhoršení alergie či astmatu velký vliv. Pokud některý z alternativních směrů při léčbě svého astmatu či alergie používáte nebo chcete vyzkoušet, řekněte o tom svému ošetřujícími lékaři a poraďte se s ním, jak tyto alternativy do léčby správně zařadit.

(jan)

Zdroj: Asthma and Allergy Foundation of America (AAFA)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje