Anafylaxe a šok – alergiky mohou ohrozit na životě

Alergie je nepříjemná a obtěžující záležitost, mnoho lidí ji však často podceňuje. Jenže v nejtěžším případě alergické odpovědi, kdy se rozvine anafylaxe a anafylaktický šok, jde již o velmi závažný a život ohrožující stav.

Alergie je nepříjemná a obtěžující záležitost, mnoho lidí ji však často podceňuje. Jenže v nejtěžším případě alergické odpovědi, kdy se rozvine anafylaxe a anafylaktický šok, jde již o velmi závažný a život ohrožující stav.

Nebezpečná forma

Anafylaxe je nejtěžším stupněm alergické odpovědi. Dochází k:

V opravdu závažných případech následuje anafylaktický šok, který může skončit fatálně, jestliže není okamžitě léčen.

Na vině jsou protilátky 

K anafylaxi dochází, jestliže si imunitní systém vytvoří protilátky vůči specifickému antigenu IgE. To pak vede k nepřiměřené a vystupňované reakci na látku, která je normálně neškodná. Organismus nemusí odpovědět hned na první setkání s antigenem, ale může protilátky tvořit až tehdy, když je mu vystaven opětovně. Vazba antigenu na protilátky může vést k uvolnění bílkoviny zvané histamin, která je zodpovědná za výše uvedené příznaky.

Co anafylaxi spouští

Při anafylaxi je pro záchranu života nejdůležitější rychlá první pomoc, a to ještě před příjezdem záchranné služby. Zásady první pomoci najdete zde.  

(hak)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje

Partneři

App_H-book