Atopická dermatitida je onemocněním mnoha tváří. Znáte je všechny?

Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, pro které je typické úporné svědění. Přestože se může poprvé objevit v kterémkoliv věku.

Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, pro které je typické úporné svědění. Přestože se může poprvé objevit v kterémkoliv věku, nejčastěji postihuje už děti. Existují ale příznaky, které na tuto nemoc upozorňují.

Kůže suchá, rudá a svědící

Ačkoliv se atopický ekzém může projevovat u každého nemocného odlišně, obvykle dominují známky suché, zarudlé a svědící kůže. Důležitý je fakt, že se toto onemocnění zpravidla během let mění i u samotného pacienta. Rovněž lokalizace ekzému je závislá na věku. U dětí jsou nejčastěji postiženy podkolenní a loketní jamky, zápěstí a nárty, zatímco u dospělých nacházíme změny především na obličeji, krku či v dekoltu.

Ani při spánku nemá kůže klid

Svědění patří mezi nejzásadnější projevy atopické dermatitidy. Lidé s tímto onemocněním jsou k svědění více citliví než zdraví lidé. Přirozenou reakcí je pak škrábání, které nejen že zhoršuje samotné svědění a zánět v kůži, ale může také vést ke komplikacím, jako je bakteriální či virová infekce. Přes den se řada nemocných dokáže v tomto ohledu ovládnout, ale v noci během spánku sebekontrola mizí. Někteří lidé také popisují zhoršení svých obtíží večer, když přijdou domů z práce nebo ze školy. To je způsobeno náhlým poklesem ostatních podnětů, které do té doby zaměstnávaly mozek. Ten se pak na svědění více zaměří a pacient má nutkání si kůži škrábat a dřít o to intenzivněji.

Projevy atopického ekzému jsou pestré

Kůže postižená atopickou dermatitidou může vypadat skutečně různě. Může být zarudlá a "rozškrábaná" nebo také tuhá a hrubá, pak mluvíme o takzvané lichenifikaci. Jindy se na ní objevují vyvýšené pupínky (papuly), šupinky nebo strupy. Tyto projevy se u samotného nemocného mění, mírní, či naopak zhoršují. Řada jiných onemocnění kůže může být v určité fázi svého průběhu atopickému ekzému velmi podobná. Proto je vždy třeba navštívit odborníka – dermatologa, který dokáže pomocí dalších vyšetření určit správnou diagnózu a poté zajistit účinnou léčbu.

(veri)

Zdroj: www.medicinenet.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje