Atopický pochod aneb Od ekzému k astmatu

Jako by potíže s nemocnou kůží nestačily, musejí tito pacienti často bojovat ještě o dech. U mnoha malých dětí, které trápí v raném dětství atopický ekzém, se totiž později rozvine astma.

Jako by potíže s nemocnou kůží nestačily, musejí tito pacienti často bojovat ještě o dech. U mnoha malých dětí, které trápí v raném dětství atopický ekzém, se totiž později rozvine astma. Lékaři nazývají proces od prvních projevů ekzému, problémů s dýcháním až po astma tzv. "atopickým" pochodem.

Zákeřná látka

Vědci z Washington University Schoolf of Medicine objevili, co by mohlo být klíčem k atopickému ekzému. Jejich výzkum totiž ukázal, že poškozená pokožka vylučuje látku TSLP – ta cirkuluje v těle a spouští tak astmatické příznaky. Z následných studií vědci také dospěli k závěru, že pokud se časným kožním vyrážkám zabrání, bylo by možné zablokovat i spouštěče astmatu.

Jak to funguje?

Klinické studie se v průběhu let snažily "atopický pochod" vysvětlit. Lékaři a vědci přišli s teorií, která by vysvětlovala spojitost mezi astmatem a ekzémem. Nejprve si položili dvě základní otázky:

Spouštěčem zánětu je kůže

Podle odborníků je za astma zodpovědná poškozená pokožka. Výzkumníci studovali myši, které měly geneticky zakódovány vady na kůži. V postižených oblastech byly vrstvy kožních buněk narušeny, což vytvořilo podmínky podobné atopickému ekzému. Pokožka začala vylučovat látku TSLP, která aktivovala imunitní systém, aby „bojoval“ s vetřelci. K podobné reakci došlo i v případě, že byly myši vystaveny inhalačním alergenům – jejich plíce silně zareagovaly a došlo k situaci podobné astmatickému záchvatu. Jasně se tak ukázalo, že kůže může působit jako "signalizační spouštěč" pro alergický zánět v plicích díky uvolněné látce TSLP. Následující výzkumy by se tedy měly zaměřit na to, aby kůže tuto látku nevyráběla.

(aši)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje