Bezpečný domov pro alergika: jak na to

Pokud jste vy, váš partner nebo děti alergici, je nutné tomu přizpůsobit prostor, který obýváte. Neznamená to ale, že je nutné mít doma čtyři holé stěny a žít v neútulné sterilitě.

Pokud jste vy, váš partner nebo děti alergici, je nutné tomu přizpůsobit prostor, který obýváte. Neznamená to ale, že je nutné mít doma čtyři holé stěny a žít v neútulné sterilitě. Stačí se nad vybavením domácnosti jen trochu zamyslet.

Postel

Riziko: V matracích a peřinách se drží roztoči.

Řešení: Deky a polštáře naplněné peřím vyměňte za materiály umělé, které je možné prát na 60 °C. Existuje typ povlečení, které nepropouští roztoče dovnitř, přitom je ale prodyšné. Nevýhodou takových materiálů je však cena. Proto pokud do nich nechcete investovat, perte alespoň povlečení každý týden. A nezapomeňte – v ložnici je ideální teplota na spaní 19 °C a vlhkost kolem 50 %.

Záclony a závěsy

Riziko: Bývají plné prachových částic a roztočů.

Řešení: Veškeré látky, které máte na oknech, nahraďte žaluziemi. Pokud opravdu toužíte po textiliích, vyberte takové, které lze snadno prát, minimálně na 60 stupňů. Tato teplota roztoče již zabíjí.

Koberce

Riziko: Jsou to lapače roztočů a prachu.

Řešení: Lepší je podlaha bez koberců, která se snadno zamete a setře. Pokud si byt bez nich nedokážete představit, budete muset hodně často vysávat. Pořiďte si proto výkonný vysavač, nejlépe s HEPA filtrem – starší spotřebič prach spíše zvíří a situaci alergikům ještě zhorší.

Čalouněný nábytek

Riziko: Daří se tu roztočům a drží se v něm prach.

Řešení: Vyberte nábytek dřevěný nebo kožený, který se snadno udržuje. Čalouněné kusy čistěte pravidelně přípravky proti roztočům.

Poličky

Riziko: Usazuje se na nich prach.

Řešení: Věci dávejte do zavřených skříněk, např. prosklených, nebude se tak na nich nic usazovat. Minimalizujte zbytečné „lapače“ prachu – různé ozdoby, suvenýry a další. Poličky často stírejte vlhkým hadříkem, abyste nevířili prachové částice.

Topení

Rizika: Ústřední topení vysouší vzduch, při topení dřevem a uhlím se hodně práší.

Řešení: Nezbytný je častý úklid, používejte vlhké hadříky ke stírání prachu, aby se zbytečně nevířil. Od suchého vzduchu vám pomohou zvlhčovače.

Domácí mazlíčci

Rizika: Srst domácích zvířat je častý alergen, především chlupy koček a psů.

Řešení: V bytě, kde žije alergik, by zvířata neměla být vůbec. Pokud si takový život nedokážete představit, odepřete mazlíčkům alespoň vstup do ložnice. Často vysávejte a zametejte, vhodné jsou čističky vzduchu, které sníží množství zvířecích alergenů ve vzduchu v místnosti.

Pokojové rostliny

Rizika: Zalévání rostlin zvyšuje vlhkost v bytě, což vyhovuje roztočům a plísním.

Řešení: Z ložnice alergika všechny květiny odstraňte. Ty, které vám v bytě zůstanou, pravidelně otírejte nebo sprchujte, aby se na nich nehromadily nečistoty.

Plyšové hračky

Rizika: Jsou to lapače prachu a roztočů.

Řešení: Omezte plyšové hračky svých dětí na minimum, nahraďte je plastovými, gumovými nebo dřevěnými, které lze snadno omýt. Ty, které vaše dítě užívá permanentně, pravidelně nechávejte přes noc v mrazáku. Tím zabijete roztoče a poté je z plyšáka dostanete vypráním.

(vesa)

Zdroj: bydleni.idnes.cz

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje