Buďte fit i s pozátěžovým astmatem

Buďte fit i s pozátěžovým astmatem V létě si lidé dopřávají častěji sportovní aktivity v krásném počasí, a také hlavně o dovolené.

V létě si lidé dopřávají častěji sportovní aktivity v krásném počasí, a také hlavně o dovolené. Pro astmatem to někdy může být problematické. Zhoršení astmatu vyvolávají nejrůznější spouštěče včetně sportovního výkonu, který vlastně patří k těm nejčastějším: téměř 80 % neléčených astmatiků pociťuje zhoršení při fyzické námaze.

Za normálních okolností se dýchací cesty vlivem cvičení rozšiřují, u astmatiků je tomu ale naopak. Po 5 až 8 minutách fyzické aktivity blížící se maximu dojde u většiny astmatiků k stažení průdušek, což se projevuje kašlem, hvízdáním a dušností. Nejčastěji se to stává při sportech, jako je běh, košíková, tenis, a při zimních vytrvalostních sportech. Pokud pacient přestane cvičit, příznaky většinou do 20 až 60 minut odezní i bez léčby. U závodníků však mohou značně omezovat výkonnost.

Olympionici s obtížemi

Podobnými obtížemi trpí téměř 15 % atletů a vyšetření olympioniků prokázalo tyto problémy u téměř 40 % z nich. Jsou pacienti, kteří mají příznaky jen při cvičení, ale většina má astma, které je fyzickou zátěží ještě zhoršováno. Při dobře léčeném astmatu by tomu tak ovšem být nemělo. Pacient by měl být schopen se věnovat sportu bez omezení. Důkazem, že je to možné, je celá řada olympioniků-astmatiků.

Inhalátor pomůže

Pokud příznaky nejsou časté, je lékem první volby 15 až 30 minut před cvičením inhalace krátkodobě působícího beta-2 agonisty, což je lék rozšiřující průdušky. Pokud by ale tato léčba byla nutná několikrát týdně, měl by již pacient užívat pravidelně denně inhalační léky tlumící astmatický zánět průdušek. Potřeba nárazových dávek beta-2 mimetika by tak měla být velmi snížena.

Pozor na extrémní podmínky

K dalším opatřením snižujícím výskyt pozátěžového astmatu patří vyhýbání se cvičení v extrémních podmínkách. Těmi je míněno zejména studené až mrazivé a suché ovzduší. Také je doporučováno před výkonem se zahřát. Dýchání nosem je radou teoretickou, kterou není v reálných podmínkách vysokých výkonů bohužel možno dodržet. V nose je vzduch předehříván a zvlhčován na 80 až 90 %, zatímco pří dýchání ústy je to pouze na 60 až 70 %, ale při maximálním výkonu v chladném vzduchu se v nose sráží pára a vlhkost po chvíli stejně způsobí ucpání nosu a jeho vyřazení z funkce. Také dýchání přes filtry omezuje po velmi krátké době ventilaci při vyšším výkonu natolik, že se filtru každý sportovec rychle zbaví.

Sportujte i s astmatem

Pozátěžové astma ale rozhodně není důvodem k tomu přestat sportovat. Je výzvou pro pacienta a lékaře ke zvolení správné strategie k dosažení optimální kontroly astmatu při zachování plné kvality života pacienta včetně vrcholového sportu. Zářným příkladem jsou celé řady olympioniků astmatiků. Naším asi nejznámějším astmatikem-olympionikem je desetibojař Tomáš Dvořák.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje