Chcete předejít vzniku atopického ekzému u vašeho dítěte? Pořiďte si psa!

Máte raději psy, anebo kočky? Většina z nás má v odpovědi na tuto otázku zcela jasno.

Máte raději psy, anebo kočky? Většina z nás má v odpovědi na tuto otázku zcela jasno. Pokud navíc máte v plánu si v nejbližší době nějakého nového domácího mazlíčka pořídit, na okamžik zpozorněte. Po přečtení tohoto článku totiž možná někteří z vás svoji volbu ještě přehodnotí.

V hlavní roli genetika

Atopický ekzém je chronické onemocnění, které vzniká na podkladě působení vnějších i vnitřních faktorů. Nezbytnou podmínkou k tomu, aby se toto onemocnění projevilo, je dědičná predispozice. To znamená, že pokud má jedinec alespoň jednoho z rodičů alergika, existuje určité riziko, že se u něj nějaká forma alergie rozvine. A to třeba právě v podobě atopického ekzému. Tuto skutečnost využila ve své studii skupina vědců z univerzity v Cincinnati. A jelikož je atopický ekzém v převážné většině záležitostí malých dětí, není žádným překvapením, že právě ony se staly terčem výzkumu.

Děti versus psi a kočky

Cílem sledování však nebyly pouze děti, ale také jejich domácí mazlíčci – konkrétně psi a kočky. Vědci sledovali celkem 636 dětí s vrozenou predispozicí ke vzniku atopického ekzému, a to v délce pěti let. Na počátku výzkumu byly všechny tyto děti testovány na přítomnost nejrůznějších typů alergií, a to nejen zvířecích, ale také potravinových a řady dalších.

Když alergie na psy, pak jedině se psem v domácnosti

Studie přinesla velmi zajímavý výsledek. Ukázalo se, že děti, u nichž byla prokázána alergie na psy a které i přes tuto skutečnost žily první rok svého života ve společné domácnosti s psím mazlíčkem, mají 4x menší riziko vzniku atopického ekzému v předškolním věku ve srovnání s dětmi, u kterých byla prokázaná alergie na psy, ale psa doma nikdy neměly.

Na kočku rovnou zapomeňte

Naopak u dětí s prokázanou alergií na kočky došli vědci k naprosto odlišnému výsledku. Pokud právě tyto děti žily v prvním roce svého života ve společné domácnosti s kočkou, měly 13x vyšší riziko rozvoje atopického ekzému, na rozdíl od ostatních malých alergiků, kteří doma kočku nikdy neměli. Nutno dodat, že přítomnost kočičího mazlíčka v domácnosti, ve které děti alergii na kočky nemají, riziko vzniku atopického ekzému nezvyšuje.

Stejně jako vědci i my doufáme, že tato studie pomůže rodičům dětí ohrožených vznikem atopického ekzému při výběru toho správného domácího mazlíčka.

(pad)

Zdroj: medicalnewstoday.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje