Chladné počasí zhoršuje astma

Chladné zimní počasí člověku příliš neprospívá. Kůže je suchá, svaly stažené zimou… Ani dýchací cesty nejásají – zvláště pak ty zatížené astmatem.

Chladné zimní počasí člověku příliš neprospívá. Kůže je suchá, svaly stažené zimou… Ani dýchací cesty nejásají – zvláště pak ty zatížené astmatem.

Bronchiální astma je zánětlivé onemocnění průdušek, kdy je zánět nejčastěji alergického původu. Astma jako takové se projevuje opakovaným zúžením průdušek jako reakcí na různé podněty. Nejčastěji je to kontakt s alergenem, ale také jinými dráždivými látkami a exhalacemi, infekce a podněty fyzikální – vdechování suchého a chladného vzduchu.

Vyhněte se alergenům

V léčbě je nutné nejprve se pokusit vyhnout alergenům a dráždivým vlivům. Podle stupně závažnosti astmatu potom lékař určí další léčbu. Pro ty nejlehčí případy postačuje užívání léků jen při obtížích. Od 2. stupně závažnosti astmatu je ale nutná dlouhodobá pravidelná protizánětlivá léčba, která se v dalších stupních závažnosti zvyšuje a kombinují se různé druhy léků. Úlevové léky pro náhlé zhoršení stavu musí mít v záloze každý pacient.

Při správné léčbě by potom měl být pacient zcela bez obtíží, neměl by mít žádné stavy dušnosti, neměl by mít potřebu používat záchrannou úlevovou léčbu, měl by klidně spát a měl by zvládat všechny aktivity, které plánuje, bez jakéhokoliv omezení. Tomuto stavu se potom říká astma pod plnou kontrolou.

I astmatikům prospívá sport

Častým omylem některých pacientů nebo jejich rodičů je představa, že astmatik by neměl příliš sportovat, protože se zadýchává. Je to omyl. Sport zvyšuje tělesnou zdatnost, zvyšuje funkční zdatnost plic a učí správné technice dýchání. Cílem léčby je naopak umožnit pacientovi sportovat podle jeho chuti.

Dýchám, ale nezadýchávám se

A jak poznat, kdy je astma pod kontrolou? Správně léčený pacient by se neměl zadýchávat ani po tělesné námaze. Jediným problémem může být dlouhotrvající výkon v extrémně chladném a suchém vzduchu, jako je například běh na běžkách. V teplotách pod −16 °C mohou mít potíže z nadměrného podráždění průdušek i někteří neastmatici. Proto se v těchto teplotách nedoporučuje podávat extrémní výkony.

Šála nejen na zahřátí krku

Určitou pomoc může přinést oteplení vdechovaného vzduchu dýcháním do šátku nebo šály. Při vrcholných výkonech je to však neproveditelné, protože šátek se přilepí na ústa a znemožňuje tak usilovné dýchání. Další možností je před plánovaným výkonem podat úlevový lék, který brání stažení průdušek a tvorbě hlenu. V případě nutnosti neúměrně vysokého a častého zvyšování dávek léků před takovýmto sportovním výkonem je lépe volit ke sportování příznivější podmínky.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje