Děti léčené na astma jsou zdatnější než neléčení vrstevníci

Běhání venku s kamarády je pro většinu dětí nezbytnou součástí života. Radost z pohybu jim ale může leccos vzít.

Běhání venku s kamarády je pro většinu dětí nezbytnou součástí života. Radost z pohybu jim ale může leccos vzít. Třeba neléčená nemoc.

Pro zdravý rozvoj dětí je důležitý neomezený kontakt s vrstevníky a zapojení se do jejich společných fyzických aktivit. Cílem léčby astmatu je dosáhnout úplné kontroly příznaků a umožnit pacientovi plnou fyzickou zátěž bez omezení. Informace o tom, jak astma ovlivňuje fyzické aktivity dětí, jsou ale zatím velmi sporadické.

Vezmi si lék a běhej

Dánští lékaři se proto zabývali vlivem dosud neléčeného astmatu na fyzickou zdatnost dětí a dále hodnotili vliv léčby. Měřili nejen celkovou tělesnou zdatnost a denní aktivitu, ale i tělesné složení a proporce u dětí s neléčeným astmatem a porovnávali je se zdravými dětmi.

Cílem bylo nalézt vztah mezi kontrolou astmatu a těmito parametry. Celkem bylo sledováno 57 astmatiků ve věku 6–14 let s mírným astmatem, kteří dosud nebyli léčeni, a 157 zdravých dětí.

Neléčené děti se potýkají s nadváhou

A výsledky? Neléčení astmatici měli nižší výkonnost, vyšší procento tělesného tuku a vyšší výskyt nadváhy v porovnání se zdravými dětmi. Vyšší procento tělesného tuku negativně ovlivňovalo celkovou denní tělesnou aktivitu a délku denní usilovné aktivity. U astmatiků byla v přímém vztahu i fyzická zdatnost, délka denní usilovné zátěže a kontrola astmatu.

Vysvětlení spatřují autoři v limitaci výkonnosti při neléčeném astmatu, kdy mají pacienti často pozátěžovou dušnost a kašel. Vyšší výskyt obezity u astmatiků ale nemusí souviset s jejich sedavějším životním stylem. Některé studie totiž prokazují, že obézní jedinci mají vyšší riziko astmatu. Dopad správné léčby na fyzickou výkonnost a další parametry zkoumaných pacientů bude hodnocen v dalších studiích. Jisté však je, že obezita obecně ke zdraví rozhodně nepřispívá, a vyplatí se proto mít váhu pod kontrolou.

(van)

Zdroj: Vahlkvist S., Allergy. DOI: 10.1111/j.1398-9995.2009.02081.x

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje