Fototoxické reakce

Kromě takzvané alergie na sluneční záření, která se projevuje fotoalergickou reakcí,  jak je popsáno v článku
Alergie na slunce se objevují ještě další nepříznivé kožní reakce na slunce. Tyto reakce bývají označovány jako fototoxické.

Kromě takzvané alergie na sluneční záření, která se projevuje fotoalergickou reakcí,  jak je popsáno v článku
Alergie na slunce se objevují ještě další nepříznivé kožní reakce na slunce. Tyto reakce bývají označovány jako fototoxické. Jejich podstatou je zvýšená citlivost kůže na UV záření, která je způsobena zevně nanesenými nebo vnitřně podanými látkami.

Jedním typem takovéto reakce může být tzv. Mallorca akné. Toto označení se používá pro poškození pokožky vyvolané látkami (tuky, emulgátory) obsaženými v kosmetice, krémech na opalování nebo parfémech. U některých citlivých jedinců mohou tyto látky vyvolat reakci kůže velmi podobnou akné. Mallorca akné se projevuje jako svědící červené pupínky s nejčastějším výskytem na ramenou, pažích a v dekoltu.

Některé látky ale nemusí vyvolávat nepříjemné kožní reakce svým povrchovým účinkem. V lécích a potravinách mohou být obsažené chemikálie, které se ve střevech vstřebávají do krve a jsou tak roznášeny do celého těla. Samy o sobě nebývají škodlivé, ale v kombinaci s UV zářením může dojít k poškození kožních buněk. Několik hodin po slunění se mohou dostavit potíže jako otok a zarudnutí v místě opálení. Nejhoršími projevy může být pálení až silné spáleniny.
Příčinou těchto komplikací bývají například éterické oleje obsažené mimo jiné v čaji Earl Grey, dále umělá sladidla, látky obsažené v citrusových plodech, celeru nebo fících. Rovněž některé látky obsažené v lécích mohou působit obtíže tohoto druhu.

Fototoxickou reakcí je rovněž Berloqueova dermatitida, při níž se postižená místa kůže zbarvují do tmava. Tuto reakci vyvolává bergamotový olej, který se přidává do parfémů, kolínských vod nebo osvěžujících kapesníčků. Olej způsobuje zvýšenou aktivitu melanocytů, tedy buněk vytvářejících pigment.

Alergie je zapříčiněna přecitlivělostí organismu vůči konkrétní látce a související tvorbou protilátek. Na rozdíl od ní jsou fototoxické reakce výrazem prostého chemického poškození buněk.

(kros)
 

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje