Funkce střev se při celiakii dá obnovit dietou

Celiakie je onemocnění, při kterém je poškozena sliznice tenkého střeva. Pokud není nemoc léčena, dojde k úplnému vymizení střevních klků, a je tak dramaticky omezena možnost vstřebávat živiny.

Celiakie je onemocnění, při kterém je poškozena sliznice tenkého střeva. Pokud není nemoc léčena, dojde k úplnému vymizení střevních klků, a je tak dramaticky omezena možnost vstřebávat živiny. To časem vede k těžké podvýživě.

Projevy onemocnění ale mohou být zpočátku velmi nenápadné. Dítě je mrzuté, nejí, trpí bolestmi břicha, průjmy, nebo naopak zácpou. Pokud nemoc trvá delší dobu, začíná se pacient váhově propadat a zastaví se růst. Typický vzhled při pokročilé celiakii je značná vyhublost, malý vzrůst vzhledem k věku, hůlkovité končetiny, hubený zadeček s volnými kožními záhyby a vypouklé bříško, zejména podbřišek. Někteří pacienti mohou mít i vyrážky podobné ekzému, které výrazně svědí. Výraz obličeje je nešťastný a děti jsou velmi mrzuté a plačtivé. Mnohdy odmítají veškeré jídlo a uchylují se k pití velkého množství sladkých tekutin, které jim nepůsobí bolesti břicha a alespoň částečně je zasytí.

Nebezpečný lepek

Onemocnění je vyvoláno požíváním lepku. Je to bílkovinná složka pšeničné mouky. Lepek vyvolává nežádoucí imunitní reakci proti vlastnímu střevu. Není to reakce stejná jako při potravinové alergii, alergické protilátky při ní nejsou přítomny.

Nejcitlivější období, kdy může být nežádoucí reakce vyvolána, je kojenecký věk. Střevo kojence je ještě nedostatečně vyvinuté a je propustnější než střevo dospělého. Pokud začne dítě dostávat lepek příliš brzy, je riziko rozvoje nemoci veliké. Ochranný vliv má naopak kojení. Proto se dnes doporučuje podávat lepek nejdříve po 4.–6. měsíci věku, a to ještě pod ochranným vlivem kojení.

Fungující střeva

Léčba je prostá, ale pro pacienty někdy náročná na vůli a i na finance. Je totiž nutné zavést bezlepkovou dietu a tu po celý život neporušovat. Při jejím dodržování se do několika měsíců sliznice střeva zotaví a začne zase normálně fungovat. Pokud pacient dietu občas porušuje, nemusí pozorovat výrazné obtíže, ale vstřebávání živin může být ohroženo a nežádoucí imunitní reakce proti střevu může nepozorovaně probíhat.

Současně se po delší době mohou rozvinout i nežádoucí imunitní reakce proti jiným orgánům, například štítné žláze nebo Langerhansovým ostrůvkům slinivky břišní, a objeví se cukrovka. Při nedodržování diety je i vyšší riziko vzniku zhoubných nádorů střeva.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje