Hmyzí píchnutí – co vás čeká a jak se bránit

Stačí jeden bodanec a můžete se stát alergickými na jed hmyzu. Vážné reakce nejčastěji způsobují blanokřídlé druhy, zejména včely, vosy, sršni a mravenci.

Stačí jeden bodanec a můžete se stát alergickými na jed hmyzu. Vážné reakce nejčastěji způsobují blanokřídlé druhy, zejména včely, vosy, sršni a mravenci.

Různé reakce

Normální reakce se projeví v okolí vpichu:

Mírná alergická reakce:

Při anafylaktické reakci:

Nejlepší prevence

  1. Vyhýbejte se kvetoucím zahradám, živým plotům, ovocným stromům a odpadkům, kde se hmyz koncentruje.
  2. Pokud jíte venku, nenechávejte nádoby s jídlem a nápoji otevřené, uklízejte zbytky.
  3. Když se k vám hmyz přiblíží, nepanikařte a nedělejte prudké pohyby, které by mohly vyprovokovat k útoku! Pomalu a klidně se pokuste vzdálit.
  4. Příliš volný oděv může být pro hmyz past. Jasné barvy a květinové vzory vosy a včely přitahují. Během letních dnů volte oděv bílý nebo khaki, co zakryje většinu těla. Do přírody noste uzavřenou obuv.
  5. Pokud se chystáte trávit den v přírodě, nepoužívejte nic parfémovaného. Vůně a parfémy hmyz lákají.
  6. Než usednete za volant, zkontrolujte, zda ve voze není štípavý „pasažér“. Místo otevřených okýnek používejte klimatizaci a mějte po ruce balení insekticidu.
  7. Jste-li alergičtí na jed hmyzu, noste u sebe kartičku s touto informací a adrenalinový injektor pro případ anafylaktické reakce.
  8. Když vás píchne včela, žihadlo z rány nevytahujte, ale vyškrábněte, do rány se tak dostane méně jedu.
  9. Od bolesti po štípnutí vám pomůže běžný lék, například ibuprofen.

Injekce pomohou

Pokud se u vás v minulosti objevila vážná alergická reakce po štípnutí hmyzem, máte asi 60% riziko, že se bude opakovat i příště. Pomoci může tzv. desenzitizace. Pravidelně budete dostávat injekce velmi zředěného hmyzího jedu, na který jste alergičtí. Léčba trvá několik let a je poměrně úspěšná.

(mzm)

Zdroj:

www.intelihealth.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje