Infekční a alergická rýma současně: mám očekávat komplikace?

Alergickou rýmu zná mnoho lidí z vlastních zkušeností, stejně jako některé z forem běžných infekčních rým.

Alergickou rýmu zná mnoho lidí z vlastních zkušeností, stejně jako některé z forem běžných infekčních rým. Ty bývají způsobeny nejčastěji viry a běžně se šíří klimatizacemi. Rizikové jsou proto hlavně moderní kanceláře a dopravní prostředky. A co se stane, postihnou-li obě tyto zdravotní obtíže člověka najednou?

Není rýma jako rýma

Jediný společný příznak alergické a infekční rýmy je ucpaný nos. V případě přecitlivělosti se přidává ještě slzení a řezání v očích. Pro infekční rýmu je zase typická celková únava a bolest v hrdle, kloubech a svalech. Nemocného potrápí často i navzdory užívaným lékům proti alergii. Alergici (na rozdíl od astmatiků) však nejsou náchylnější k onemocnění infekční rýmou. Pokud se tak ale už stane, následný stav má těžší průběh. Potíže vznikající různými mechanismy totiž probíhají společně, čímž dojde k součtu všech nepříjemných příznaků jak v kvantitě, tak i v kvalitě.

Zakuklený virus

Mnohem závažnější následek může nastat při tzv. latentní rýmě. Lidová moudrost praví, že léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Pak v drtivé většině dochází k ústupu nemoci. V některých případech však sice příznaky pominou, ovšem virus i navzdory tomu zůstává v těle a je aktivní. K tomuto jevu dochází mnohem častěji právě u alergiků a je podkladem pro vznik další přecitlivělosti. Navíc takto proběhlé infekce v dětském věku se podle nejnovějších poznatků dávají do souvislosti s rozvojem astmatu. 

První pomoc

(hajo)

Zdroje:
Journal of Allergy and Clinical Immunology, Volume 130, Issue 2, August 2012, Pages 343–351
www.ncbi.nlm.nih.gov

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje