Jak vyzrát na dovolenou

S létem přichází čas dovolených a cestování. Na co si mají dát pozor lidé trpící alergií? A co si mají přibalit do kufru s sebou? Na tyto a mnoho dalších otázek by měl odpovědět následující článek.

S létem přichází čas dovolených a cestování. Na co si mají dát pozor lidé trpící alergií? A co si mají přibalit do kufru s sebou? Na tyto a mnoho dalších otázek by měl odpovědět následující článek.

Alergici by měli svou dovolenou dopředu plánovat zejména s ohledem na projevy alergie a na své alergeny. Z tohoto pohledu je důležité uvážit i rizika zvolených dopravních prostředků.

Při cestování autem, autobusem nebo vlakem je zvýšené riziko ohrožení alergeny, jako jsou roztoči, plísně a pyly. Rovněž cigaretový kouř může být těchto dopravních prostředcích problémem. Největšímu znečištění ovzduší je dobré se vyhnout tím, že cestujeme brzy ráno nebo pozdě večer, tedy mimo dopravní špičky.

Při cestě letadlem může být už prvním problémem extrémně suchý vzduch, který v letadlech většinou bývá. Je proto dobré zvlhčovat opakovaně nosní sliznici, například Vincentkou ve spreji. Důležité je také zajistit si místo v nekuřáckém oddělení. Pokud pacient s astmatem potřebuje příležitostně kyslík, bude ho patrně v běžných letových výškách potřebovat, a je proto nutné informovat o tom dopředu leteckou společnost.

Velké opatrnosti je třeba také při potravinové alergii. Pokud má pacient závažné reakce, musí mít vždy u sebe injekční adrenalin. V případě, že pacient trpí záněty dutin a opakovanými infekcemi uší, je vhodné před letem podat celkově i místně léky působící proti otoku sliznic. Doporučuje se také během letu hodně pít a žvýkat. To pomáhá zmírnit případnou bolest, která může být způsobena prudkými změnami atmosférického tlaku.

Před cestou lodí je dobré se předem informovat o dostupnosti lékařské péče na palubě. Při závažné potravinové alergii je opět nutné mít s sebou injekční adrenalin. Při delším pobytu na moři mohou trpět také ekzematici. Slaná voda, vítr a slunce mohou projevy zhoršovat. Je dobré kůži chránit častým promašťováním.

Se změnou prostředí se také mění výskyt jednotlivých alergenů. V tropickém vlhku je zvýšené riziko výskytu venkovních plísní, roztočů a místních pylů. V chladném a vlhkém podnebí trpí organismus přemírou roztočů a domácích plísní. Chladné a suché podnebí může vést ke zhoršení projevů astmatu, a to jen díky podráždění průdušek chladným a suchým vzduchem.

Pokud cesta proběhne bez komplikací, je další etapou ubytování. V hotelových pokojích bývá množství roztočů a plísní. Také výpary používaných úklidových a dezinfekčních prostředků mohou alergiky dráždit. Nejvhodnější jsou suché slunné pokoje umístěné dostatečně daleko od hotelového bazénu. Alergik by měl trvat na pokoji, kde se neubytovávají zvířata. Při pobytu v chatkách je nutné je před příjezdem aspoň dobře vyvětrat.

Také při návštěvě příbuzných a přátel hrozí určitá rizika, plynoucí z odlišného prostředí, přítomnosti zvířat a z odlišných stravovacích návyků. Kempování v přírodě v pylové sezoně může být veliký problém. Je nutné volit období mimo pylovou sezonu. Při závažné alergii na hmyz je pobyt v přírodě zvýšeně rizikový. Pro všechny případy je bezpodmínečně nutné mít u sebe trvale injekční adrenalin. Pobyt ve vysokohorských nadmořských výškách, kde je nižší množství kyslíku v atmosféře, může působit obtíže astmatikům.

Které léky a dokumenty si alergik má vzít na cestu s sebou?

Všechny pravidelně používané léky i léky pro náhlé situace by měl mít pacient trvale u sebe v příručním zavazadle. Je dobré mít stejnou sadu léků ještě v jednom provedení v druhém zavazadle. Léky mají být v originálním balení s návodem.

Vždy je potřeba mít s sebou písemný plán léčby při zhoršení astmatu a také kartičku alergika, pokud má pacient astma či závažné rekce na potraviny nebo hmyzí bodnutí. Na obou těchto dokumentech je uvedeno i telefonní číslo na ošetřujícího lékaře. Před odjezdem nebo po příjezdu na místo je dobré zjistit si kontakt na místní nemocnici nebo pohotovostní službu nebo hotelového lékaře.

V neposlední řadě je nutné dobré cestovní zdravotní pojištění. Pokud jsou splněny všechny tyto podmínky, je i pro alergika cestování bezpečné.

(van)

Zdroj: AAAAI

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje