Když na naše zdraví útočí plísně

Pokud vás celoročně obtěžují alergické projevy, které se navíc zhoršují při vlhkém počasí, je pravděpodobné, že trpíte alergií na plísně.

Pokud vás celoročně obtěžují alergické projevy, které se navíc zhoršují při vlhkém počasí, je pravděpodobné, že trpíte alergií na plísně. Bohužel, ani sebedůkladněji uklízený domov nemusí být před těmito malými škůdci bezpečným útočištěm. Jak se tedy bránit?

Změny proudění vzduchu 

Růst plísní v domácnosti podporuje vlhkost. Proto se často vyskytují v koupelnových spárách mezi dlaždičkami, na stěnách nedokonale větraných sklepů, ale též na tapetách či nábytku. Během zimních měsíců může navíc docházet k přesunu vzduchu ze sklepení do vytopených pokojů, což bývá příčinou zhoršení alergických obtíží právě v tomto období. Obýváním zamořených prostor se pak lidé vystavují nebezpečí vdechování spor se všemi jeho důsledky.

Dráždí a škodí

Plísně produkují těkavé látky, které nesou typický zápach zatuchliny. Dráždí člověku oči, nos a hrdlo. U citlivých osob mohou plísně způsobovat alergické projevy, které na rozdíl od těch pylových nezmizí se skončením aktuálně probíhající sezóny. Mezi nejčastější příznaky přecitlivělosti na plísně patří:

V některých případech mohou plísně vyprovokovat i klasický astmatický záchvat s pocitem nedostatku dechu. Dlouhodobý pobyt v rizikovém prostředí může u některých jedinců dokonce způsobit vážné plicní poškození s rozvojem obtížně léčitelné plicní fibrózy.

Snižte riziko na minimum

Pokud chcete výskyt plísní ve svém příbytku co nejvíce omezit, držte se následujících opatření:

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje