Když pohyb zhoršuje dýchání

Nedostává se vám při aktivnějším pohybu pravidelně dechu? Možná trpíte tzv. zátěží indukovanou bronchokonstrikcí.

Nedostává se vám při aktivnějším pohybu pravidelně dechu? Možná trpíte tzv. zátěží indukovanou bronchokonstrikcí. Ta nastává,  když se dýchací cesty přivádějící vzduch do plic zúží. Usilovná fyzická zátěž může pak toto onemocnění ještě zhoršovat. Jde v podstatě o stejný proces jako u astmatu, kterým na celém světě trpí zhruba 300 milionů lidí. 

Co vás může zneklidnit

Někteří lidé se zátěží indukovanou bronchokonstrikcí astma vůbec nemají. Alergici mohou mít rovněž problémy s dechem při zátěži. Pro toto onemocnění je však typické, že máte potíže s dýcháním od 5 do 20 minut po nějaké aktivitě. Obtíže bývají tyto:

Pokud se výše uvedené nepříjemnosti vyskytují pravidelně, neodkládejte návštěvu lékaře, především alergologa či imunologa, kteří vám pomohou po absolvování testů a vyšetření sestavit správnou léčbu tak, abyste se pokud možno nemuseli zříkat rozumných sportovních aktivit. 

Spouštěcí faktory

Lidé se zátěží indukovanou bronchokonstrikcí jsou náchylní na chlad a suchý vzduch. Ten se běžně ohřívá a zvlhčuje v nose, avšak při namáhavé tělesné zátěži, kdy je potřeba mnohem více kyslíku, dýchá většina lidí i ústy. "Nezpracovaný" vzduch jde tak přímo do plic a spustí dýchací problémy. Vyvolávajícími příčinami mohou být:

Výše uvedené příznaky ovšem může vyvolat i problém s hlasivkami, špatně léčená nosní alergie či chatrná fyzická kondice.

Diagnóza a léčba

Při výskytu obtíží je vhodné podstoupit dechový test nazývaný spirometrie – ten může odhalit, zda netrpíte pravým bronchiálním astmatem. Pokud je výsledek spirometrie normální, může vám lékař nabídnout ještě dodatečný test, tzv. bronchoprovokační. Pod dozorem vyvinete určitou tělesnou aktivitu, např. běháte na běžeckém pásu, a před výkonem a po něm se zopakuje spirometrické vyšetření. Je-li síla vašeho výdechu méně energická po výkonu, ukazuje to na zátěží indukovanou bronchokonstrikci. Vzhledem k častému spojení s astmatem je důležité brát preventivní léky a ty úlevové pro případný záchvat mít vždy po ruce. Měli byste rovněž omezit tělesnou zátěž při viróze, nízké venkovní teplotě nebo při vysokém znečištění ovzduší.

Vhodné sporty 

Trpíte-li zátěží indukovanou bronchokonstrikcí, nejsou doporučovány zimní sporty. Přesto je-li tato nemoc adekvátně léčena, není absolutní zábranou pro hokej či lyžování. Mezi vhodné aktivity patří:

(vav)

Zdroj: www.aaai.org

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje