Léčba alergické rýmy specifickou imunoterapií

Specifická imunoterapie alergenem je způsob léčby, který se může použít u různých forem alergií, nejen u alergické rýmy. V podstatě se jedná o dodávání upraveného alergenu do organismu pacienta, který si tak na alergen může postupně "zvykat", takzvaně se hyposenzibilizuje.

Specifická imunoterapie alergenem je způsob léčby, který se může použít u různých forem alergií, nejen u alergické rýmy. V podstatě se jedná o dodávání upraveného alergenu do organismu pacienta, který si tak na alergen může postupně "zvykat", takzvaně se hyposenzibilizuje. Jedním z problémů specifické imunoterapie však je, že před jejím zahájením musíme zjistit, jaký konkrétní alergen je zodpovědný za dané alergické obtíže. Tato detektivní práce s hledáním alergenu nebývá vždycky úspěšná.

Dlouhodobé výsledky

V případě, že se alergen podaří identifikovat, mohou být výsledky imunoterapie poměrně slibné. Nejenže alergické projevy časem ztrácejí na četnosti i intenzitě, ale především si léčba pomocí imunoterapie zachovává pozitivní účinek také po svém ukončení. Na rozdíl od protialergických léků je to tedy kauzální terapie, která léčí příčinu, nikoliv jen projevy alergického onemocnění.

Jak již bylo řečeno, léčba pomocí imunoterapie může být účinná u různých forem alergií. Největší účinky však má a v běžné praxi se používá hlavně v případě alergické rýmy, alergického astmatu a přecitlivělosti na hmyzí bodnutí. Původně vyvinutá metoda imunoterapie používala (a dodnes používá) podání alergenu do organismu subkutánní cestou, to znamená podkožním injekčním vpichem. Novější způsob aplikace je cestou sublingvální, tedy podání kapek s alergenem pod jazyk. Obě tyto metody mají své specifické využití, každá má své výhody i nevýhody.

Sublingvální způsob podání je jistě pohodlnější a také výskyt nežádoucích účinků je u této metody nižší. Stejně tak však bývá nižší i účinnost, a například při léčbě alergie na hmyzí bodnutí se sublingvální imunoterapie vůbec nepoužívá.

Dlouhodobá léčba

Důležitým faktorem, který podmiňuje účinnost specifické imunoterapie, je dlouhodobé podávání alergenu. Tato léčba, má-li být maximálně účinná, se musí provádět po dobu několika let (3–5). Velkou chybou by tedy bylo předčasné ukončení aplikace imunoterapie bez závažného důvodu. Pokud člověk překoná nechuť a podrobí se pravidelným návštěvám alergologa a nepříjemným injekcím, výrazně zlepší své šance na život bez alergie po mnoho dalších let.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje