Mazlíčci vhodní pro alergiky? Vedou rybičky a želvy

Pokud trpíte nějakým druhem alergie, pak můžete mít velký problém s výběrem zvířete, které chcete domů. Alergeny se totiž nacházejí v kůži, slinách a moči téměř všech mazlíčků, jako jsou psi, kočky a hlodavci. Existují ale zvířata, která si s trochou opatrnosti dovolit můžete.

Pokud trpíte nějakým druhem alergie, pak můžete mít velký problém s výběrem zvířete, které chcete domů. Alergeny se totiž nacházejí v kůži, slinách a moči téměř všech mazlíčků, jako jsou psi, kočky a hlodavci. Existují ale zvířata, která si s trochou opatrnosti dovolit můžete.

Pokud už doma nějaké zvíře máte, pak důsledně pečujte o čistotu a pravidelně používejte speciální roztoky na ničení roztočů. Chcete-li si němého kamaráda teprve pořídit a přitom trpíte nějakou z přecitlivělostí, zvažte dobře výběr. Nejméně rizikové jsou následující druhy: 

  1. Fretky. Nevyvolávají tak výraznou alergii jako jiná „chlupatá“ zvířátka. Oproti alergiím na kočky nebo peří ptáků je zde navíc přecitlivělost velmi vzácná. Fretky jsou totiž dost čistotná zvířátka – jako příbuzným vydry jim voda nevadí, takže je můžete často koupat v umyvadle. 
  2. Papoušci. Tvrdí se, že peří ptáků alergikům vadí. Nemusí to být ale tak docela pravda. Papoušci například mají jiný typ opeření, než na jaký se testuje v alergologických ambulancích. Tam se totiž zkoumá reakce na kachní a husí peří. Papoušek tedy může vyvolat alergii, ale není pravidlem, že by muselo jít o člověka, kterému vadí klasické peří. Pokud si chcete papouška pořídit, pečujte o jeho čistotu a peří roztokem proti roztočům.
  3. Želvy. Samy o sobě alergie nezpůsobují, ale může vám vadit jejich seno nebo trus. Pokud budete mít želvu v teráriu a bude ho čistit jiná osoba, neměli byste mít problémy téměř žádné. Pro jistotu si pořiďte do bytu čističku vzduchu.
  4. Rybičky. Jsou skutečně hypoalergenní, ovšem pozor – je nutné pečovat o akvárium, aby bylo čisté. Jinak se může stát zdrojem plísní, které už přecitlivělost vyvolat mohou. 
  5. Bezsrsté kočky. Kočičí alergeny patří k nejproblematičtějším. Hlavní potíží je bílkovina obsažená v potu a ve slinách koček, takže vůbec nezáleží na rase a délce srsti. Přesto existují kočky, které jsou méně alergizující než jiné. Bezsrstá rasa Sphynx riziko vzniku alergie minimalizuje, přesto zvíře koupejte 2× týdně, snížíte tím uvolňování alergenu ze slin až o 90 % (bezsrsté kočky se snadno myjí). Často uklízejte a vysávejte. Existuje i speciální roztok, který lze vtírat zvířátkům do kůže – ten alergen „obalí“ a zneutralizuje. 
  6. Některá plemena psů. Stejně jako u koček platí i u psů, že nežádoucí reakce nevzniká z jejich srsti, ale nejvíce alergenů je v kožních šupinách. Část plemen jich má ale méně, například bišonek, čínský chocholatý pes nebo mexický naháč. Neznamená to však, že nemohou vyvolat alergii – hypoalergenní hafan neexistuje. Vždy by tedy mělo platit, že pes nesmí do místnosti, kde spíte, musíte ho často koupat a používat vysavače s HEPA filtrem. 

 (aši)

Zdroje:
www.thirdage.com
www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje