Měsíc narození může ovlivnit riziko vzniku astmatu

Astma patří k nejčastějším chronickým nemocem u dětí. Lékaři zatím přesně nevědí, které faktory jeho vznik ovlivňují.

Astma patří k nejčastějším chronickým nemocem u dětí. Lékaři zatím přesně nevědí, které faktory jeho vznik ovlivňují. Kromě rizik, jako jsou kouření, alergie a znečištěné ovzduší, by to mohl být i měsíc narození.

O tom, že například kouření má neblahý vliv na zdraví člověka, pochybuje asi málokdo. U napadení organismu virovou infekcí už to tak jasné není. Ta totiž může zvyšovat riziko vzniku astmatu, nebo mít naopak úplně opačný vliv – může tedy před vznikem nemoci chránit.

Měsíc narození je dobrý nejen pro astrology

Výskyt virových infekcí je nejvyšší od zimy do jara, tedy od prosince do února. Izraelští lékaři zkoumali, zda děti narozené v této sezoně nebo po ní mají vyšší riziko rozvoje astmatu. Průměrný věk vyšetřovaných dětí byl 4 a půl roku. 66 z nich mělo prokázané astma, 69 dětí bylo zdravých. Odborníci přitom předpokládali, že výskyt astmatu bude častější u dětí narozených v posledním čtvrtletí roku, tedy do období nejvyššího výskytu respiračních infekcí, zejména RS virových.

Výsledek byl ale překvapivý. Nejčastěji se astmatici rodili od března do června. Vysvětlení může být takové, že RS virová infekce prodělaná ve velmi časném věku má ochranný vliv. Pokud ji ale člověk prodělá později, je její vliv přesně opačný.

Viry jako obrana

Imunitní systém dítěte se vyvíjí a je ovlivňován novými impulzy. Záleží ale na tom, v kterou dobu přicházejí. V časném dětství mohou působit protialergicky a protiastmaticky, později naopak. Tento názor podporují i jiné studie, které ukázaly vyšší výskyt alergií u dětí, jež nemají sourozence a nechodily do kolektivního zařízení. Včas se tak nesetkaly s běžnými virovými infekcemi a to vede k převaze proalergické imunitní reakce.

Je ale také možné, že měsíc narození a rozvoj alergie a astmatu souvisí i s expozicí pylu a jiných sezonních alergenů. I na toto téma bylo provedeno mnoho výzkumů, výsledky ale nebyly jednotné.

Plánování porodu v situaci, kdy má dítě vyšší riziko alergie, je zatím neuzavřenou otázkou, a proto by se tím nastávající rodiče neměli stresovat a měli by věci nechat přirozený průběh.

(van)

Zdroj: Gazala, E., Pediatric Pulmology, 41, 2006, 112–1128

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje