Nošení levných šperků může způsobovat alergii

Jednou z poměrně častých alergií jsou i alergie na různé kovy: na olovo, zinek, nikl nebo třeba kobalt. Některé z nich se používají při výrobě levnějších šperků.

Jednou z poměrně častých alergií jsou i alergie na různé kovy: na olovo, zinek, nikl nebo třeba kobalt. Některé z nich se používají při výrobě levnějších šperků. To, co je na pohled hezké, ale nemusí být pro alergika bezpečné.

Mezi velmi časté kontaktní alergie patří zejména alergie na kovy, z nichž se vyrábí šperky. Mezi nejčastější pak patří stříbro, často se ale alergie vyskytne například i u šperků, které nejsou vyrobeny z žádného ušlechtilého kovu.

Podle nových směrnic Evropské unie by měly být šperky vyrobeny tak, aby se z nich alergické kovy, jako je třeba kobalt, neuvolňovaly. Jak však prokázali dánští vědci z Národního alergického výzkumného centra Kodaňské univerzity, ne všechny levné šperky jsou pro alergiky zcela bezpečné.

Šperky pod mikroskopem

Do své studie zahrnuli dánští vědci a lékaři celkem 354 různých levných šperků a módních předmětů, které by mohly při běžném používání uvolňovat kobalt a způsobit tak vznik kontaktní kožní alergické reakce. Všechny předměty byly zkoumány pomocí rastrového elektronového mikroskopu a také pomocí disperzní spektroskopie, metody, která dokáže upozornit na uvolňování určitého prvku z předmětu. Výsledky byly následující.

Asi jedno procento nevyhovuje

Z 354 zkoumaných předmětů se u čtyř podařilo prokázat nadměrné uvolňování kobaltu. Všechny tyto čtyři předměty měly oproti ostatním tmavší vzhled a byly vyhodnoceny jako rizikové pro vznik kontaktní kožní alergie. Přesto lze kvalitu levných šperků a bižuterie hodnotit jako nadprůměrnou, co se zdravotních rizik týče, protože pouze asi 1,1 % předmětů bylo závadných.

I tak lze ale doporučit zvýšenou opatrnost při nošení levných šperků. V případě vzniku zarudnutí v místě nošení je třeba šperk ihned sundat. Jako optimální varianta se pak samozřejmě jeví používání šperků z chirurgické oceli.

(kam)

Zdroje: Thyssen J. P. et al.: Cobalt release from inexpensive jewellery: has the use of cobalt replaced nickel following regulatory intervention?, Contact Dermatitis. 2010 Aug; 63 (2): 70–6.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje