Oční alergie vznikají nejen z pylů

Vzhledem k tomu, že při alergických reakcích může dojít k závažnému poškození oka, je třeba se snažit jim co nejúčinněji předcházet.

Vzhledem k tomu, že při alergických reakcích může dojít k závažnému poškození oka, je třeba se snažit jim co nejúčinněji předcházet.

Předejít reakcím můžeme zejména podrobným rozborem reakcí na léky podávané v minulosti: • Prevence – v případě jakékoli reakce je lépe se podání daného přípravku vyhnout a volit jiný lék.
 • První pomoc– pokud reakce přece jen nastane, je nutné lék okamžitě vysadit a neváhat co nejdříve navštívit lékaře. Průběh sice může být zpočátku nenápadný, ale rychle může dojít ke zhoršení, dokonce i k ohrožení života.
 • Prevence ostatních forem oční alergie spočívá rovněž ve snaze vyhnout se vyvolávajícímu alergenu:

 • Zvířata – nepořizujte si je, jestliže trpíte alergiemi na zvířecí srst.
 • Pyly – pokud vám dělá potíže tento druh alergie, vyhýbejte se sekání trávy.
 • Plevele – lidé s tímto typem alergie by se neměli zdržovat v blízkosti neupravených porostů.
 • I místo a čas dovolené je vhodné volit podle pylové sezóny v dané lokalitě. Je třeba také snížit nespecifické dráždění očí prachem, kouřem, chemikáliemi, sluncem, větrem, nevhodnou kosmetikou, infekcemi.

  Pokud se alergenu prostě vyhnout nemůžeme, je nutné snažit se alespoň jeho množství v našem okolí snižovat. V době maximálního výskytu pylu proto nevycházejte ven, pokud je to přece jen nutné, noste ochranné brýle. Po příchodu zvenčí si vždy omyjte nejen oči, ale i vlasy a celé tělo, a ihned se převlečte.

  Pyly v psím kožichu

  Také svého psího miláčka po příchodu domů v pylové sezoně umyjte V jeho srsti se totiž drží velké množství pylových zrn, která vám potom rozprašuje po bytě.

  Je třeba také myslet na včasné zahájení podávání předepsané léčby. Preventivní léčba podaná pozdě, v průběhu už rozběhlé sezony, totiž nemá takový účinek, jako když je zahájena ještě před plným rozvojem příznaků. Pokud léčba neúčinkuje, je nutné včas navštívit odborníka. Dodržováním těchto pravidel lze snížit nebezpečí alergických očních reakcí na minimum.

  van

  Zaregistrujte se zdarma
  k odběru zpravodaje