Pět tipů pro bezpečné slunění

Z dovolené chceme vytěžit maximum, a tak většinou trávíme na sluníčku celý den. Nikdy bychom však neměli zapomínat na správnou ochranu před slunečními paprsky. Vyhneme se tak nejen nepříjemnému spálení, ale i případným pozdějším komplikacím.

Z dovolené chceme vytěžit maximum, a tak většinou trávíme na sluníčku celý den. Nikdy bychom však neměli zapomínat na správnou ochranu před slunečními paprsky. Vyhneme se tak nejen nepříjemnému spálení, ale i případným pozdějším komplikacím.

Nárůst výskytu rakoviny kůže v uplynulých desetiletích podle všeho úzce souvisí se zvyšující se oblibou outdoorových aktivit a dovolených trávených na slunci. Odborníci přitom odhadují, že čtyřem z pěti případů rakoviny kůže by bylo možné zabránit jednoduchými opatřeními. Čím dříve si tedy zvykneme na zásady bezpečného pobytu na slunci, tím lépe pro nás. Nabízíme pár tipů, jak na to. 

1. Vybírejte pro sebe bezpečnou rekreaci 

Při volbě dovolené hraje roli i vhodný termín pro danou destinaci. Intenzita UV záření totiž záleží nejen na zeměpisné poloze, ale též na ročním období. Index UV záření (dostupný například na http://www.who.int/uv/intersunprogramme/activities/uv_index/en/) informuje o tom, jak se v různých zemích během celého roku mění intenzita slunečních paprsků. Pro dovolenou je proto vhodné vybírat měsíce, kdy je již sluníčko méně nebezpečné – například pro Středomoří je ideální září apod.

2. Omezte polední opalování 

UV paprsky jsou nejsilnější mezi desátou hodinou dopoledne a čtvrtou hodinou odpoledne. V této době je lepší se přímému slunečnímu světlu vyhýbat.

3. Využívejte stín

V době, kdy mají UV paprsky nejvyšší intenzitu, je ideální skrýt se mimo dosah slunce. Nezapomeňte ale, že stín zachytí jen část paprsků, a neposkytuje tak úplně dokonalou ochranu před slunečním zářením. Řiďte se tzv. „stínovým pravidlem“: jestliže je váš stín krátký, ukryjte se.

4. Nezapomínejte nezbytné doplňky

V teplém období roku a v místech s vyšší intenzitou UV záření je ideální klobouk se širokým kšiltem, který zastíní pokožku obličeje, krku, uší i šíje. Brýle s vysokým UV filtrem ochrání oči před poškozením. Volné světlé oblečení propustí méně paprsků až na kůži. 

5. Mažte se 

Sluneční krém s faktorem 15+ by měl být při pobytu na slunci aplikován každé dvě hodiny. Znovu jej naneste také po koupání, nebo pokud se zpotíte.

Už dávno neplatí, že ideálem krásy je dočerna opálená kůže (která mimochodem rychleji stárne). Sluníčka se sice nemusíte vzdávat, užívejte si ho ale bezpečně a s rozumem.

(hak)

Zdroj: www.who.int

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje