Před požaháním od medúzy ochrání speciální gel

Slunce, léto, koupání v moři. Pro mnohé ideální dovolená. Už méně příjemní ale mohou být obyvatelné moří, třeba medúzy.

Slunce, léto, koupání v moři. Pro mnohé ideální dovolená. Už méně příjemní ale mohou být obyvatelné moří, třeba medúzy. Že jejich požahání není nic příjemného, vědí nejen potápěči. Vědci nyní zjišťují, zda by milovníky moře mohl ochránit speciální „protimedúzový“ gel...

Medúzy patří k prastarým obyvatelům nejen moří, ale i sladkovodních toků. Jsou to láčkovci z kmene žahavci, do něhož patří třídy medúzovci, čtyřhranky, polypovci, korálnatci a kalichovky.

Tělo jako zvon

Tělo medúzy ze třídy medúzovců je zvonovité, plné gelu. Zpod těla vybíhají ramena, která jsou opatřena žahavými buňkami. Tyto buňky slouží k omráčení kořisti – korýšů a měkkýšů, ale mohou poranit i člověka a nebo u něho vyvolat závažnou alergickou reakci.

Síťové bariéry

Ochrana před kontaktem s medúzami spočívá hlavně v mechanické bariéře. Potápěči a surfaři nosí většinou ochranné oděvy, které však nechrání obličej, ruce a nohy. Pomoci si nicméně mohou speciálními botami a rukavicemi. Rekreační plavci ale takové oděvy v teplých vodách nenosí. Další možností jsou proto ochranné sítě okolo prostor, kde se lidé koupou.

Klaun ochranář

Nejjedovatější z medúz – Irukandji – jsou však malé, do 2,5 cm v průměru, a sítěmi mohou procházet. Proto byl vyroben ochranný gel nazývaný „Safe Sea“, který využívá látky tvořené rybkou klaun očkatý (Amphiprion ocellaris). Tato ryba žije v těsné blízkosti sasanek, které mají obdobné žahavé buňky jako medúzy. Rybce však nevadí, protože její tělo je pokryto ochrannou vrstvou.

Hodinová ochrana

Gel byl poprvé v praxi vyzkoušen dobrovolníky v roce 2006 s dobrým účinkem – zabránil v 70–100 % požahání. Jeho působení trvá po dobu minimálně 45 minut. K definitivnímu zhodnocení ale bude potřeba ještě dalších zkušeností, například zda je stejně účinný proti všem druhům medúz nebo jaká je přesná délka jeho působení.

V kombinaci s ochranným oděvem by gel nicméně mohl zabránit mnoha nebezpečným poraněním a zachránit tak minimálně pokaženou dovolenou, někdy dokonce i život.

Ročně je na celém světě medúzou poraněno okolo 150 milionů lidí. Někdy jsou v určitých oblastech pozorovány dokonce masové „epidemie“ poranění, které vedou k uzavření pláží. Například v roce 1997 na Waikiki bylo během dvou dní poraněno 800 lidí, což mělo za následek uzavření pláže. V Indopacifické oblasti bylo zaznamenáno 67 úmrtí po požahání, V Austrálii je ročně hospitalizováno 50 pacientů s těžkou otravou po poranění medúzou.

(van)

Zdroj: Boulware J. Travel Medicine 2006;13:166–171.

Související text: Při poranění mořským ježkem pomůže teplá voda a ocet

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje