Při poranění mořským ježkem pomůže teplá voda a ocet

Nevítaným zpestřením se při mořských radovánkách může stát mořský ježek. Jeho bodlina zapíchnutá do kůže často způsobí nejen alergickou reakci.

Koupání v moři většina z nás miluje. Nevítaným zpestřením se ale při mořských radovánkách může stát mořský ježek. Jeho bodlina zapíchnutá do kůže často způsobí nejen alergickou reakci.

Mořští ježci patři do kmene ostnokožci, který náleží do pododdělení druhoústých. Zástupci ostnokožců jsou lilijice, hvězdice, ježovky, hadice a sumýši. Pro lidské zdraví mohou být nebezpečné hvězdice, ježovky a sumýši.

Pozor na ježky i hvězdice

Žijí téměř ve všech mořích, nezávisle na zeměpisné šířce a teplotě vody, v různých hloubkách, většinou při mořském dně. Povrch jejich těl je pokryt tvrdými a ostrými ostny. Některé druhy jsou jedovaté a mohou způsobit i vážné zdravotní poškození.

Nebezpečné ostny

Poranění o ostny jsou většinou velmi bolestivá právě vzhledem k přítomnosti jedů. Mořských ježků je známo více než 6 000 druhů, z nich zhruba 80 tvoří jed. Většina jedovatých druhů se vyskytuje v Indopacifické oblasti a v oblasti Karibiku. Některé druhy mají velmi dlouhé ostny, které jsou schopny propíchnout i botu. K poraněním dochází nejčastěji na nohou a rukou. Pokud osten pronikne do kloubu, může způsobit bolestivý zánět kloubní výstelky a velké krvácení. Zůstane-li v ráně část ostnu, tvoří se okolo něj chronický zánět. Ten může být ještě podporován chronickou infekcí bakteriemi Mycobacterium marinum.

Otrávené "šípy"

Při poranění patnácti až dvaceti ostny najednou může nastat i celková otrava. Projevy jsou poruchy čití, nízký krevní tlak, ochrnutí svalů a poruchy dýchání. Pokud pacient přežije, otrava může zanechat i trvalé následky – přetrvávající postižení nervů a kloubů nebo kožní přecitlivělost, projevující se puchýři na kůži.

Ocet a voda

Účinná opatření při poranění spočívají v teple. Téměř všechny jedy tvořené ostnokožci jsou totiž vůči teplu citlivé. Proto je nutné ihned po poranění ponořit zraněnou končetinu do co nejteplejší vody smíchané 1:1 s octem. Postiženému to přinese okamžitou úlevu. Potom se pokusíme co nejšetrněji odstranit všechny ostny z rány. Pokud by nějaké v ráně zůstaly, hrozí riziko chronického jizvícího zánětu.

Proto je někdy nutné k potvrzení o odstranění všech ostnů provést rentgenové vyšetření a případně ostny odstranit chirurgicky. Nutná je také prevence tetanu. Častá je infekce rány, která se léčí antibiotiky. Opatření jako ránu pomočit nebo ponořit do alkoholu patří k místnímu folkloru a nejsou účinná. K odstranění zbytků uvízlých ostnů je někdy možno použít YAG laser.

Přecitlivělost spíše než alergie

Okamžité alergické reakce na mořské ježky jsou vzácné, častější jsou reakce oddálené přecitlivělosti. Jedním z popsaných alergenů je primin nebo jemu podobné látky, které se vyskytují také v některých rostlinách (například Primula obconica) – po kontaktu s těmito rostlinami dochází také ke kožním reakcím.

(van)

Zdroj: Smith M. Dermatologic therapy 2002;15:30–33.

Související text: Před požaháním od medúzy ochrání speciální gel

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje