Rodiče pečující o děti s atopickým ekzémem méně spí

Studií zabývajících se psychologickým dopadem chronických alergických onemocnění, jako je ekzém a astma, na pacienta je mnoho.

Studií zabývajících se psychologickým dopadem chronických alergických onemocnění, jako je ekzém a astma, na pacienta je mnoho. Jen menšina se jich ale zabývá vlivem na celou rodinu.

Přitom se ukazuje, že matky mají problém zvládat výchovu dětí trpících středně těžkým ekzémem. Samy se totiž cítí stresované, izolované a častěji se vzdávají svého povolání.

Astma v. ekzém

Cílem studie publikované v březnovém čísle British Journal Dermatology z roku 2006 bylo zjistit, jaký vliv má onemocnění ekzémem nebo astmatem dítěte na rodiče a blízké osoby, které se o dítě starají. Sledovali u nich poruchy spánku, úzkost a míru deprese. Předpokládali, že přerušovaný a neklidný spánek dětí i rodičů negativně ovlivňuje celou rodinu.

Studie se zúčastnilo 92 rodičů a 55 dětí do 16 let věku (průměrný věk 5 let) se středně těžkým až těžkým atopickým ekzémem nebo s astmatem. Astmatici byli léčeni inhalačními kortikoidy, žádný ale nebral kortikoidy celkově. Oba rodiče vyplnili dotazník týkající se kvality jejich spánku a jejich pocitů a také onemocnění dítěte.

Matky ekzematiků měly spánek kvůli péči o nemocné dítě kratší o 39 minut a jejich otcové dokonce o 45 minut kvůli péči o dítě. Rodiče astmatiků spánek kratší neudávali. Narušení spánku způsobovalo matkám úzkosti a depresivní pocity, otcům úzkost.

Ekzém "vyhrál"

Péče o dítě s ekzémem na rozdíl od dítěte s astmatem podle výsledků studie působí rodičům větší narušení spánku a vede k větší úzkosti obou rodičů a depresi matek.

(van)

Zdroj: Moore, K. a spol, British Journal of Dermatology, 154, 2006, 514–518

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje